9.1 C
Bistrița
marți, aprilie 28, 2026

FII EROU, FĂ UN CADOU: La Bistrița debutează luni Campania națională de donare de sânge

Echipa „Donează sânge, fii erou!” Bistrița organizează în perioada 12-16 decembrie o campanie de donare de sânge la Centrul de Transfuzie Sanguină Bistrița, pe Strada Nicolae Bălcescu 15.

Voluntarii proiectului vor fi prezenți la Centrul de Transfuzie de luni până vineri, între orele 07:30 – 13:30 asistând personalul și oferind premii pentru donatori.

Lipsa de sânge este o importantă problemă cu care se confruntă sistemul medical din România, întrucât nu există substitut pentru sânge.

Transfuziile sanguine sunt esențiale pentru pacienții care suferă de boli precum anemii severe, politraumatisme sau diferite forme de cancer.

Prin campania noastră, ne propunem să promovăm donarea de sânge în Bistrița și să contribuim la ameliorarea acestei probleme de sănătate publică. Invităm astfel toți donatorii să facă cel mai frumos cadou și să doneze sânge!”, au transmis voluntarii inițiatori ai proiectului.

Principalele criterii pe care trebuie să le îndepliniți pentru a putea dona sânge:

  • vârsta: 18-60 ani;
  • greutate: peste 50 kg;
  • să nu suferiți de boli cronice (diabet, cancer, ciroză hepatică, boli autoimune, alte boli infecțioase, etc.);
  • să nu aveți alergii severe (cele sezoniere, minore nu sunt criteriu de excludere)
  • să nu fi suferit intervenții chirurgicale majore în ultimele 6 luni, operații minore în ultimele 3 luni, sau intervenții stomatologice mici în ultimele 7 zile;
  • să nu urmați vreun tratament medicamentos (suplimentele alimentare precum vitaminele și mineralele, de exemplu vitamina C și Zinc, sunt acceptate);
  • să nu vă fi tatuat și să nu vă fi pus piercing în ultimele 6 luni;
  • să nu fiți în perioada menstruală (sau cu 5 zile înainte sau după);
  • să nu consumați alcool și alimente bogate în grăsimi cu 48h înaintea donării;
  • să fi trecut cel puțin 8 săptămâni de la o donare anterioară de sânge.

Donatorii obțin bonuri de masă în valoare de 67 de lei și o adeverință pentru o zi liberă de la locul de muncă/unitatea de învățământ. Totodată, primesc și o reducere de 50% la abonamentele pentru mijloacele de transport în comun. 

Puteți afla mai multe informații despre donarea de sânge accesând site-ul  www.doneazasangefiierou.ro.

Donează sânge, fii erou! Bistrița este un proiect al organizației studenților mediciniști Cluj-Napoca, parte a Federației Asociațiilor Studenților în Medicină din România (FASMR) și a programului Standing Committee On Public Health (SCOPH) din cadrul International Federation of Medical Students’ Associations.

Proiectul este susținut de Institutul Național de Transfuzie Sanguină „Prof. Dr. C. T. Nicolau” și de către Registrul Național al Donatorilor Voluntari de Celule Stem Hematopoietice.

Ne vedem la Centrul de Transfuzie!

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Gelateria ANIELA angajează Asistent servire / vânzări. NOI locuri de muncă, în Bistrița și Năsăud

Gelateria ANIELA caută asistent servire / vânzări. Patiseria SWEET  IRIS  angajează Patiser / Cofetar cu experiență minimă de 2 ani. Grand Hotel Coroana angajează ajutor de bucătar. Casa EMA caută instalator priceput. Noi locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița și Năsăud. Oferta completă, mai jos:  

NOU la ARCSIM! Panouri sandwich ieftine, pentru construcții cu buget mic!

Dacă ai ceva de construit, dar să fie ieftin și bun, la ARCSIM găsești soluția. Au...

CULT 500 by Nella aduce în premieră, la Bistrița, tehnologia KOEMIA: diagnostic digital + șampon, mască și leave in – personalizate exact pentru tine

Frumusețea nu înseamnă doar estetică, ci și sănătate și personalizare, iar CULT 500 by Nella Botîrlă...