8.4 C
Bistrița
marți, noiembrie 18, 2025

ȘASE amenzi date de polițiști pentru drumurile necurățate

Mai mulți administratori de drumuri au primit amenzi după ce nu s-au ocupat de curățarea drumurilor înzăpezite din județ. Sancțiunile s-au aplicat inclusiv în municipiul Bistrița.

Vremea a fost schimbătoare în cursul zilei de ieri, iar administratorii drumurilor au fost luați prin surprindere de faptul că în luna martie, un ciclion rece a adus deasupra județului Bistrița-Năsăud zăpadă și gheață. Pentru că nu au curățat drumurile, mai mulți administratori de drumuri au fost amendați.

În această dimineață, unul dintre drumurile blocate a fost cel de pe Dealul Târgului, unde drumul era precum sticla, iar fiecare centimetru parcurs pe roți era un pericol pentru șoferi.

Nu era prognozată o asemenea schimbare a vremii! Utilajele din zona de câmpie le-am trimis acasă, pentru a nu le mai plăti. Așa că acum suntem nevoiți să intervenim cu mașini mici, pe care noi le avem, și să aruncăm manual, cu lopata. Am intervenit pe Mocod, Livezile…dar Dealul Târgului încă e blocat. Preconizăm că în jumătate de oră îl vom debloca. Dar avem doar mașini mici, una e automată, în rest se împrăștie antiderapant cu lopata…NU era prognozat așa ceva! Dar facem ce putem, cum putem!” a declarat, pentru Bistrițeanul.ro, Alexandru Slavita, şeful Secţiei Drumuri Naţionale Bistriţa-Năsăud.

FOTO/VIDEO – Sticlă pe drumurile din județ! Dealul Târgului – blocat! Pe DN-uri de intervine ”manual”

Nereguli au fost întâlnite pe Drumurile Naționale 17, 17C, 17D, pe Drumul Județean 173 și în Bistrița. Amenzile date au avut un total de 75.545 de lei.

„Astăzi, 29 martie, polițiștii Serviciului Rutier, Biroului Rutier Bistrița, Poliția orașului Năsăud, Poliția Orașului Sângeorz-Băi și cei ai Secției 1 Politie Rurala Bistrița au aplicat 6 sancțiuni contravenționale, în cuantum total de 75.545 de lei, în conformitate cu art. 105 din OUG 195/2002.

Sancțiunile au fost aplicate administratorilor de drum pentru neîndeplinirea obligației de întreținere a drumului public pe timp de iarnă, pentru neregulile constatate pe drumurile naționale 17, 17C, 17D, pe Drumul Județean 173 și pe raza municipiului Bistrița”, a transmis Crina Sîrb, purtător de cuvânt al IPJ BN.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

NOI locuri de muncă, la restaurantul ALMARS: Se caută spălător de vase și ajutor bucătar

Restaurantul ALMARS caută spălător vase și ajutor bucătar, Clinica Sanovil are nevoie de economist, jurist și psiholog. Se caută casier și preparator de burgeri! NOI locuri de muncă, în Bistrița, la BCVO Logistics, IPROEB, Fan Courier.  Oferta completă - mai jos:  

FOTO – Performanța, recunoscută: Alin Ioaneș și ROMBAT, premiați la Automotive Today Awards!

Compania ROMBAT a obținut o dublă recunoaștere prestigioasă în cadrul galei Automotive Today Awards 2025, organizată...

BCVO Logistics angajează Manageri de zonă, restaurantul Numa’ Bun caută Casier și preparator de burgeri! NOI locuri de muncă, în Bistrița

BCVO Logistics angajează manageri de zonă / planificatori transport! Restaurantul fast-food Numa’ Bun caută preparatori sandwich-uri / burgeri și casier! Noi locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Fan Courier și Clinica Sanovil. Se caută economist, jurist, psiholog, infirmieră, asistent șef șantier și inginer instalații. Oferta completă - mai jos: