22.9 C
Bistrița
luni, iunie 30, 2025

FOTO/VIDEO Rombat a inaugurat o nouă linie de producție, la 45 de ani de existență!

Cu ocazia împlinirii a 45 de ani de existență, Rombat a inaugurat o nouă linie de producție dedicată vehiculelor de mare tonaj. La eveniment a fost prezent și pilotul Simone Tempestini, ambasador Rombat, care și-a prezentat și mașina de curse.

În prezența clienților, autorităților locale și a reprezentanților grupului Metair Investments din Africa de Sud, care a preluat Rombat acum 13 ani, compania bistrițeană a serbat cei 45 de ani de existență.

Momentul a fost marcat cu inaugurarea unei noi linii de producție dedicată vehiculelor de mare tonaj. Linia de producție pentru bateriile Heavy Duty a presupus o investiție de 5 milioane de euro. În ultimii 17 ani, Rombat a investit în retehnologizare și linii de producție nu mai puțin de 100 de milioane de euro.

„Inaugurăm astăzi o nouă linie, pentru produse „heavy duty”, o linie total automatizată, o investiție de peste 5 milioane de euro, care continuă investițiile de peste 100 de milioane de euro, pe care Rombat le-a făcut în ultimii 17 ani. Este o linie care ne permite să intrăm într-un nou segment, un segment al bateriilor heavy duty, al traficului greu și sperăm ca în următorii ani să auzim vești bune și din acest segment”, a declarat Alin Ioaneș, CEO Rombat.

Președintele Consiliului Județean Radu Moldovan, prezent și el la eveniment, i-a oferit lui Alin Ioaneș o diplomă, numind Rombat „o companie etalon”. A mulțumit companiei pentru susținerea sportului și a clubului Gloria 2018.

La eveniment a fost prezent și pilotul Simone Tempestini, ambasador al Rombat și câștigător a 9 ediții a Campionatului Național de Raliuri. Acesta a adus cu el mașina de curse, dar și 4 simulatoare virtuale cu care se poate trăi experiența de pe circuit.

Pilotul Simone Tempestini le-a oferit celor prezenți să vadă ce senzații au la volan cei care consumă alcool sau droguri înainte, dar și cum se simte un accident dacă nu ai centura de siguranță pusă.

 

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Se fac angajări la Amicii Building, Eurocompozite, Iproeb, Carmangerie Timoce: NOI locuri de muncă în Bistrița

Amicii Building angajează Project Manager Junior și Project Manager Senior, iar Grill & Carmangeria Timoce caută două vânzătoare pentru zona Lamă. Eurocompozite recrutează lăcătuș mecanic. NOI locuri de muncă sunt disponibile la IPROEB, Clinica Sanovil, Fan Courier și Restaurant ARENA by Casa EMA.

Mașina ta e pregătită de vacanță? Profită de verificarea auto de sezon oferită de MATEROM AUTOMOTIVE Bistrița

Vara a sosit, iar odată cu vremea caldă vin și planuri de escapade și concedii. Service-ul Autorizat Škoda & Multimarcă - MATEROM AUTOMOTIVE, lansează o ofertă specială la Verificare Auto de vacanță...

TAPAS LEMON s-a mutat pe Pietonal! Are și mai multe specialități din bucătăria spaniolă

Tapas Lemon – locul cu delicii din bucătăria spaniolă deschis de Carolina la Bistrița – s-a mutat în centru, pe Pietonalul Liviu Rebreanu, ca să fie mai aproape de toți cei care adoră mâncarea spaniolă. Acum au la dispoziție un meniu și mai bogat, evident, tot de inspirație spaniolă!