19.2 C
Bistrița
vineri, iulie 10, 2026

Peste 400 de persoane au testat pârtia, în prima zi!

La jumătatea sezonului rece, s-a deschis și Pârtia Cocoș. Ieri, peste 400 de bistrițeni au testat-o. Poate ar fi fost și mai mulți, dacă nu s-ar fi încurcat în… cartele.

Pârtia Cocoș s-a deschis ieri, la ora amiezii, la jumătatea sezonului rece.

Ieri, programul de funcționare a fost de la 12:30 – 16:00 și de la 18:00 – 21:00.

În cele 6 ore jumătate, peste 400 de bistrițeni au testat pârtia.

„Ieri s-au vândut 416 cartele pentru telescaun, iar încasările au fost de 11.525 de lei”, a explicat Mihai Ruști, purtătorul de cuvânt al Primăriei Bistrița.

Poate că s-ar fi vândut mai multe, dar unii s-au încurcat… la achiziția cartelelor.

„Mi-am luat cartelă de teleschi. Am crezut că o pot folosi și la telescaun. Când colo, numai invers. Așa că acum voi schia doar pe pârtia mică, și mâine vin pe pârtia mare”, a povestit, pentru Bistrițeanul.ro, un bistrițean.

Ieri a fost și o problemă cu teleschiul, a doua de când s-a dat drumul la instalație.

Prima defecțiune a fost în weekendul de deschidere, dar s-a remediat în 5 minute. Ieri a fost din nou o defecțiune, dar s-a rezolvat în 10 minute. A căzut cablul de pe rolă, din cauza celor ce nu țin direcția, și tot șerpuiesc”, a explicat, pentru Bistrițeanul.ro, Mihai Ruști.

Teleschiul a fost achiziționat cu 622.000 de lei, second, din Cehia. Acesta are 40 de crose și poate transporta 540 de persoane/oră. Totuși, municipalitatea a decis să nu se transporte mai mult de 400, pentru siguranță.

Totodată, reprezentanții PMB au explicat că cei ce cumpără cartele pentru telescaun, le pot folosi și pentru teleschi. Nu și invers.

Tarifele aferente teleschiului și telescaunului, pe categorii de vârstă, le puteți reciti AICI:

JOI se deschide Pârtia Cocoș, integral! AFLĂ cât plătești și programul de funcționare:

Azi, fiind zi liberă, pârtia va fi deschisă doar în intervalul 09:00 – 16:00, la fel ca și mâine și duminică.

În rest, în zilele de luni până vineri, funcționează și nocturna, în intervalul orar 18:00 – 21:00.

 

 

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

INST NISTOR angajează expert licitații și inginer ofertare. NOI locuri de muncă, în Bistrița

Grand Hotel Coroana angajează cameristă serioasă, iar la Aquabis se recrutează instalatori, cititor contoare și încasator pentru Bistrița și Beclean. NOI locuri de muncă sunt disponibile la INST-Nistor, Crama JELNA, unde este nevoie de un bucătar cu personalitate, TeraSteel și Aluateria Bistrița. Oferta completă, mai jos:  

Abonament Piscină & SPA – 349 lei | Oferta verii la Casa EMA

La Casa EMA credem că relaxarea nu este un răsfăț. Este o investiție în starea noastră de bine. De aceea, până în 1 septembrie, lansăm campania „70 de zile pentru tine”, prin care vrem să încurajăm cât mai mulți oameni să își facă timp pentru mișcare, relaxare și sănătate.

AOP Restaurant angajează ospătar cu experiență, Aquabis caută instalatori pentru Bistrița și Beclean

AOP Restaurant angajează ospătar cu experiență și ajutor bucătar, iar la Aquabis se recrutează instalatori, cititor contoare și încasator pentru Bistrița și Beclean. Se caută ingineri proiectare, stivuitorist, fizioterapeut, muncitori, asistent medical generalist și maseur. Oferta completă, mai jos: