15.7 C
Bistrița
vineri, martie 27, 2026

100 de români blocați în Mexic, într-o destinație turistică exclusivistă. MAE recomandă evitarea călătoriilor în această țară

Sute de turiști români au fos blocați de autoritățile mexicane, pe aeroportul din Cancun. Aceștia ar fi fost ținuți în condiții improprii, fără apă și hrană și susțin că li s-ar fi confiscat documentele și telefoanele. MAE a emis o atenționare de călătorie.

Potrivit Digi24, românii sunt blocați în Mexic de 3 zile, autoritățile luându-le telefoanele și actele imediat ce au ajuns în țară. Ministerul de Externe spune că autoritățile mexicane au invocat motive de securitate pentru interzicerea accesului în țara lor, însă fără a da detalii și explicații clare.

Turiștii au spus pentru Digi24 că li s-a spus că toți pasagerii din România vor fi deportați de urgență cu următoarele zboruri către România. Aceștia erau triați de turiștii de alte naționalități imediat ce avioanele aterizau pe aeroport.

O turistă româncă întoarsă în România cu soțul și cei trei copii spune că li s-au luat telefoanele și pașapoartele și au fost băgați într-o cameră unde au fost sechestrați. Acestora nu li s-a permis nici să ia apă și mâncare pentru cei trei copii minori. Familia a plătit 9.000 de euro pentru această vacanță, de care nu s-a mai bucurat.

Astăzi, ministrul Afacerilor Externe Bogdan Aurescu a acuzat atitudinea autorităților mexicane și a precizat că s-au făcut demersuri pentru ca cei 114 care se mai află blocați în Mexic să se poată întoarce acasă. Alte 102 persoane au reușit să se întoarcă deja în șară.

Cu ajutorul Ambasadei Române și a consulilor din Mexic a fost asigurată hrană și apă pentru cetățenii blocați pe aeroport. Totodată, MAE a emis o atenționare de călătorie, recomandându-le românilor să evite Mexicul.

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

MATEROM AUTOMOTIVE schimbă regulile: Test Drive Extins* de până la 48h cu modelele Škoda

Materom Automotive aduce în Bistrița un concept nou: Test Drive-ul Extins Škoda, o experiență care îți oferă suficient timp să descoperi cu adevărat mașina pe care vrei să o cumperi. Nu doar o probă. O experiență reală

Comunicat de presă: „Reabilitare și modernizare Grădinița cu program prelungit Trenulețul Veseliei”

Primăria Bistrița anunță semnarea contractului de finanțare nr. 477/19.03.2026 pentru proiectul „Reabilitare și modernizare Grădinița cu program prelungit Trenulețul Veseliei, strada Rodnei nr.3, municipiul Bistrița”.

Florinuț Clean din Salva – excelență în curățenie, de la interior la exterior, în tot județul!

Într-o lume în care timpul a devenit una dintre cele mai prețioase resurse, echipa Florinuț Clean...