15.8 C
Bistrița
duminică, septembrie 14, 2025

Peste două milioane de lei pentru pistă de biciclete și stații pentru încărcarea mașinilor electrice la Prundu Bârgăului

Peste trei kilometri de pistă de biciclete și puncte de încărcare pentru mașinile electrice vor fi construite la Prundu Bârgăului. Contractul a fost prins pe PNRR, iar primăria nu trebuie să scoată niciun leu pentru modernizări.

Doru Crișan, primarul din Prundu Bârgăului, a anunțat că anul acesta, comuna sa a prins un contract prin Planul Național de Redresare și Reziliență pentru construirea a peste 3 kilometri de pistă de biciclete.

Pe lângă pistă, vor fi montate pe raza comunei patru stații de încărcare a mașinilor electrice.

Întreaga investiție valorează 2.187.382,05 lei și este asigurată în baza Componentei 10 – Fondul local din cadrul Planului Național de Redresare și Reziliență. Fondurile sunt nerambursabile.

„Vă aduc la conoștință faptul că, în baza contractului de finanțare semnat cu Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, în comuna noastră se va înființa o rețea de piste pentru biciclete și vehicule electrice ușoare de aproximativ 3,3 km precum și de 4 puncte de încărcare pentru autovehicule electrice!

Finanțarea eligibilă nerambursabilă, în valoare de 2.187.382,05 lei este asigurată în baza Componentei 10 – Fondul local din cadrul Planului Național de Redresare și Reziliență”, a scris Doru Crișan, primarul din Prundu Bârgăului, pe Facebook.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Ești pasionat de torturi și vrei să-ți desăvârșești tehnica? Descoperă toate secretele de la maestrul cofetar Alina Bejan, pentru Un Dulce De Zece!

Măiestria de a face torturi care să fure privirile tuturor și să-i cucerească definitiv pe cei...

MATEROM AUTOMOTIVE TE PREMIAZĂ!

Caravana Škoda 2025 vine cu premii spectaculoase! Două zile de test drive-uri cu cele mai îndrăgite modele Škoda, noutăți din lumea auto și o TOMBOLĂ cu premii WOW îi așteaptă pe bistrițeni la Caravana Škoda 2025.

Iubești fructele de mare?! Musai să ajungi la ALMARS, restaurantul unde gătește chef Ștefan Șimon – bucătar școlit în restaurante cu stele Michelin

Fostul Restaurant Lacto-Vegetarian de pe strada C.R. Vivu din Bistrița, un loc care și-a câștigat reputația...