2.4 C
Bistrița
vineri, decembrie 12, 2025

Biserici din Cluj și Alba cer bani Consiliului Județean BN! VEZI ce sume trebuie să aprobe mâine consilierii

Consilierii județeni vor avea de aprobat mâine alocarea unor sume de bani către biserici din diferite culte. Pe listă apar sume direcționate către lăcașe de cult din județele Cluj și Alba.

Mâine va avea loc ședința ordinară a Consiliului Județean aferentă lunii februarie. Printre proiectele de pe ordinea de zi se numără și cel de ”acordarea de sprijin financiar în anul 2023 pentru unităţile de cult aparţinând cultelor religioase recunoscute din România”.

Consilierii județeni vor avea de aprobat direcționarea a 750.000 de lei către șase astfel de unități de cult. Dintre acestea, doar două sunt din Bistrița.

Conform proiectului, dacă acesta este aprobat, se vor distribui:

  • 619.000 lei către ARHIEPISCOPIA VADULUI, FELEACULUI ŞI CLUJULUI
  • 71.000 de lei către BISERICA PENTICOSTALĂ „SFÂNTA TREIME” BISTRIŢA
  • 26.000 de lei către EPARHIA REFORMATĂ DIN ARDEAL- CONSILIUL DIRIGENT CLUJ
  • 17.000 către EPISCOPIA ROMÂNĂ UNITĂ CU ROMA, GRECOCATOLICĂ DE CLUJ-GHERLA
  • 10.000 de lei către BISERICA CREŞTINĂ BAPTISTĂ „EMANUEL” BISTRIŢA
  • 7.000 de lei către ARHIEPISCOPIA ROMANO-CATOLICĂ ALBA IULIA

Acordarea sprijinului financiar se dface pe bază de solicitare trimisă în prealabil COnsiliului Județean.

Întregul proiect poate fi văzut aici:

16_PH acordare de spijin financiar in anul 2023 pentru unitatile de cult apartinand cultelor religioase

ARTICOLE SIMILARE

1 COMENTARIU

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Clinica Sanovil angajează asistent medical și infirmieră

Clinica Sanovil angajează asistent medical și infirmieră în cadrul structurilor sale medicale. Se caută persoane dedicate, responsabile și motivate să lucreze într-un mediu profesionist, orientat spre îngrijirea de calitate a pacienților.

Se fac angajări la AQUABIS: Posturi disponibile în Bistrița, Beclean, Năsăud și Bârgău

Aquabis caută tehnician în cadrul Secției Apă Canal Năsăud, dar și încasator și cititor contoare la Bârgău. Posturi disponibile și la Năsăud și Beclean! NOI locuri de muncă, în Bistrița, la IPROEB, ARCSIM Construct, Sanovil, Fan Courier sau Crama Jelna. Lista completă, mai jos:  

Primul floromat și pe Valea Bârgăului, de la Florăria Deny! Îl găsiți plin de buchete, non-stop, lângă Profi, în Prund!

Flori non-stop pentru toată Valea Bârgăului, începând de ieri, de la Florăria Deny, care a amplasat...