6.7 C
Bistrița
joi, noiembrie 6, 2025

Festival Ecvestru cu circ și mascați la Târlișua: de la cai fără documente, la amenințări cu cuțitul

Festivalul Ecvestru care a avut loc sâmbătă în comuna Târlișua s-a terminat cu intervenția polițiștilor și a mascaților. Au fost găsite animale fără documente, iar două grupuri s-au luat la bătaie, ajungându-se la amenințări cu cuțitul.

Polițiștii au intervenit weekendul acesta la Festivalul Ecvestru de la Târlișua. Alături de specialiștii DSVSA, polițiștii au desfășurat controale la 53 de deținători de animale și au constatat nereguli cât cuprinde.

Printre neregulile constatate se numără deținerea sau transportul de animale neidentificate și neînregistrate, fără documente sanitar-veterinare și neacordarea asistenței medicale obligatorii. Au fost aplicate 30 de sancțiuni contravenționale în cuantum de 38.220 de lei și alte 4 sancțiuni de natură economică în valoare de 30.000 de lei.

„Tot în urma controalelor, polițiștii au constatat, în flagrant delict, 2 infracțiuni, respectiv de portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase și amenințare. În fapt, între două grupuri de persoane care participau la eveniment a izbucnit o altercație, iar polițiștii care au intervenit au observat că unul dintre bărbați are în mână un cuțit pe care a încercat să-l ascundă într-o autoutilitară parcată în apropiere. Polițiștii l-au imobilizat, fiind identificat în persoana unui bărbat, de 41 de ani, din Gherla, județul Cluj. Totodată, au mai fost identificați alți doi bărbați,  de 29 și 32 de ani, ambii din Dobric”, informează IPJ BN.

În acest caz s-a întocmit dosar penal, sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de amenințare și portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase.

Foto: Arhivă

 

 

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

1 COMENTARIU

  1. Foarte bine, sa le dea amenzi ca târgurile asta sunt doar penteu amuzamentul unora și maltratarea caiilor, sa vadă toaderii care e mai puternic, dar ei cum o au mica nu pot face mare lucru asa ca pun caii la bătaie. Apoi ecând vine vorba de scandal, după beri cu nemiluita toate băute pana la ora 10-11 dimineața toți dau cu pumnul și cu ce mai au pe la ei cutite topoare…ca asta e nivelul, asa ca pe ai pe mama lor!!!

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Clinica SANOVIL angajează economist, jurist, psiholog și asistent social. NOI locuri de muncă, disponibile în Bistrița

NOI locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Clinica Sanovil, care angajează economist, jurist, psiholog, asistent social, asistent medical generalist și infirmieră. AMICII BUILDING caută asistent șef șantier și inginer instalații. INST-Nistor are nevoie de ingineri construcții civile.

Nou RMN ultraperformant cu inteligență artificială, la Sanovil

Policlinica Nouă Sanovil face un pas important în modernizarea serviciilor medicale din județ. Aici a fost achiziționat un aparat RMN de ultimă generație – General Electric SIGNA Victor 1.5 Tesla. Este un echipament de top care oferă imagini extrem de clare, investigații mai rapide și confort sporit pentru pacient.

AMICII BUILDING angajează asistent șef șantier și inginer instalații. NOI locuri de muncă, în Bistrița

NOI locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Amicii Building - compania care caută un asistent șef șantier și un inginer instașații - execuție. INST-Nistor are nevoie de ingineri construcții civile iar la IPROEB se fac angajări pentru posturile de confecționer izolații, lăcătuș mecanic, sudor, controlor calitate.