29.6 C
Bistrița
joi, august 6, 2026

FOTO: Ștafeta Veteranilor Invictus a ajuns la Bistrița! Sportivii au pornit spre Dej și se opresc de Ziua Armatei la Carei

Ieri, Ștafeta Veteranilor Invictus a ajuns la Bistrița, primirea ștafetei având loc în fața comandamentului Brigăzii 81 Mecanizate „General Grigore Bălan”. Astăzi, la ora 8:00 sportivii au dus ștafeta roșie mai departe, spre Dej.

Ștafeta Veteranilor Invictus a ajuns ieri la Bistrița, primirea ștafetei având loc în fața comandamentului Brigăzii 81 Mecanizate „General Grigore Bălan”. Participanții sunt militari, voluntari civili, sportivi de performanță sau amatori. Aceștia parcurg traseul în alergare sau pe bicicletă.

Astăzi, „ștafeta roșie” a fost dusă mai departe, începând cu ora 08:00, sportivii pornind tot din fața Brigăzii 81 Mecanizate. Sportivii au pornit spre Dej, urmând să ajungă în 25 octombrie, de Ziua Armatei Române, la Carei.

„Cel mai important moment va avea loc de Ziua Armatei, pe 25 Octombrie, la Carei, unde Ştafeta Veteranilor Invictus va prezenta simbolic onorul tuturor celor care s-au jertfit pe câmpul de luptă pentru România şi poporul român. Mulțumim colegilor noștri din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Bistriţa-Năsăud care s-au alăturat voluntar acestui demers: mr. Coman Ionel, mr. Mărginean Andra, lt. Boca Ioan și plt.maj. Curcă Marian”, informează Inspectoratul de Jandarmi Județean.

Ștafeta Veteranilor Invictus, ajunsă la a X-a ediție este organizată anual la nivel naţional sub egida Ministerului Apărării Naţionale în cinstea eroilor de ieri și de azi, a militarilor răniți în teatrele de operații, premergător manifestărilor dedicate Zilei Armatei României.

Bistrița este pe traseul care pornește de la Călărași și trece prin Fetești, Constanța, Tulcea, Brăila/Galați, Buzău, Focșani, Bârlad, Bacău, Piatra Neamț, Iași, Botoșani, Suceava, Câmpulung Moldovenesc, Vatra Dornei, Dej, Baia Mare, Satu Mare.

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Supercom angajează șoferi profesioniști: NOI locuri de muncă la Clinica Sanovil, Crama Jelna, Kreativ Metal

SUPERCOM Bistrița angajează șoferi profesioniști, iar la Clinica Sanovil este nevoie de asistent medical generalist și infirmieră. Noi locuri de muncă sunt disponibile la Hotel Metropolis, Amicii Building, Eurocompozite și compania INST NISTOR. Oferta completă, mai jos:  

Bistrița Inspiră 2026: Antreprenori pentru viitor – Șapte speakeri, o singură scenă și idei care pot schimba perspective

Bistrița Inpiră 2026 - Șapte speakeri de succes din mediul antreprenorial și de business din România vor urca pe aceeași scenă - în 23 august de la ora 17.00 - pentru a împărtăși experiențe, perspective și povești din parcursurile lor profesionale. Evenimentul își propune să creeze un dialog autentic despre felul în care ideile pot fi transformate în acțiuni concrete.

Hotel Metropolis și Clinica Sanovil recrutează personal: NOI locuri de muncă, disponibile în Bistrița

Noi locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Hotel Metropolis unde se recrutează personal pentru redeschiderea din toamnă. Kreativ Metal & Colours caută un lăcătuș mecanic / confecționer serios, punctual și atent la detalii. SUPERCOM Bistrița angajează șoferi profesioniști. Oferta completă, mai jos: