15.3 C
Bistrița
marți, iunie 10, 2025

Fratele antrenorului de box Dani Borgovan face primele declarații: „Nu a fost anchetat ca o agresiune”

Bistrițeanul.ro a reușit să stea de vorbă cu fratele lui Dani Borgovan, sportivul care a ajuns la spital în stare gravă vineri noaptea. Potrivit acestuia, incidentul nu a fost anchetat ca o agresiune, cum ar fi trebuit. Dreptate cere și mama sportivului, care-i vrea acuzați pe cei care ar fi răspunzători de starea tânărului.

Reporterii Bistrițeanul.ro au reușit să stea de vorbă cu fratele tânărului sportiv aflat în stare gravă în spital de vineri seara. Acesta a fost găsit inconștient, în stare foarte gravă, la capătul scărilor dintre etajele 3 și 4 ale unui bloc de pe strada Solomon Haliță, din Bistrița. Variantele vehiculate sunt mai multe: fie că a căzut pe scări, fie că a fost împins de un bărbat cu care a avut o altercație.

Cert este că totul ar fi pornit de la o ceartă în cuplu. Mai multe detalii despre ce spune poliția despre incident, mai jos:

Scandal în cuplu, terminat tragic! Ce se ascunde în spatele căzăturii pe scări a bărbatului aflat la spital în stare critică

Potrivit acestuia, cea care a sunat la poliție în seara respectivă ar fi fost partenera fratelui său, care ar fi spus că e o personă imobilizată în apartamentul în care locuiește, cel mai probabil referindu-se la sportiv:

„În apelul la 112, partenera lui a spus că este un bărbat imobilizat în apartament și chema poliția și ambulanța. Ei (n.r. echipajele medicale ajunse la fața locului) l-au găsit practic într-o stare comatoasă, plin de sânge, pe scări. E o chestie diferită față de apel. Sunt niște chestii de logică la mijloc, care mie nu îmi sună bine. El a fost campion național la box, un campion național la box are mâinile și loviturile foarte puternice. Dacă a fost o încăierare inițial, ceilalți oameni cu care s-ar fi bătut ar fi trebuit să aibă câteva leziuni, nu se poate numai el să fie în starea respectivă și cu leziuni de agresiune, nu doar de căzătură. Erau niște traumatisme acolo, ei trebuiau să plece din start de la ideea că e posibil să fie o agresiune acolo și dacă se infirma, asta era situația”, a explicat Marian Borgovan, pentru Bistrițeanul.ro

Fratele tânărului mai spune că și modul în care e dispus sângele pe perete și pe toate scările dintre etajul 4 și 3 nu prea sugerează o căzătură, ci mai degrabă agresiune. Și imaginile primite de Bistrițeanul.ro de la fața locului sugerează faptul că la fața locului ar fi avut loc o adevărată bătălie.

„Cei de la sală spun că el a plecat destul de lucid de acolo și că n-a fost într-o stare de ebrietate, când a plecat de acolo, cu vreo oră înainte și le-ar fi spus că merge să cumpere la copil ceva pentru durere de gingii și dup-aia s-ar fi dus acasă. Cazul nu a fost foarte bine investigat de către poliție din start, adică unu la mână lui trebuiau să i se ia probe pentru toxicologie, să se vadă dacă a fost băut sau drogat. Nu dăm cu presupul că era băut sau drogat. Dacă martorii declară că era băut sau drogat, nu te gândești să iei niște probe pentru asta? Am întrebat la spital și au spus că nu au dat probe pentru alcool sau droguri. Medicul a spus că nu e precizat în foaie că s-ar fi dat probe pentru asta”, completează fratele celui rănit.

Acesta mai spune că e posibil ca fratele său să fi fost lovit pe la spate și că n-ar fi apucat să reacționeze. Fiind un sportiv antrenat ar fi reușit să își potolească rapid adversarii în urma unei confruntări față în față.

„Noi ne dorim ca el să-și revină, asta e principala noastră dorință și să se facă dreptate și să fie cercetat cazul, să se descopere adevărul adevărat”, concluzionează fratele sportivului.

Dreptate cere și mama tânărului. Ce spune despre cele întâmplate puteți urmări mai jos:

 

 

 

 

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

1 COMENTARIU

  1. Se vede clar sângerarea de sus de la ușă! E clar ca a fost lovit și ulterior aruncat, împins pe scări! Poliția slabă ca de obicei!!!!! E mai ușor să zici ca a căzut! La atâta sânge din ușa începând… Cine sunt atacatorii și domnișoarele??? Au antecedente, consumă ?

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Se fac angajări la ROMBAT, STEWO Năsăud, RCB Electro, Aquabis. Noi locuri de muncă, în Bistrița

Stewo Năsăud angajează Asistent manager, Controlor calitate și Inginer Calitate. RCB Electro  caută Manipulant mărfuri, Derulatorist și Stivuitorist. ROMBAT are nevoie de Operatori Producție și Maistru Producție. NOI locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Aquabis, BistriVet, ITALTextil Sărata și Clinica SANOVIL. Oferta completă, mai jos:

O vorbă înțeleaptă spune că omul gospodar își face iarna car și vara sanie

MATEROM AUTOMOTIVE - Service Autorizat Mercedes-Benz în Bistrița, lansează o ofertă special dedicată posesorilor de automobile Mercedes-Benz care doresc să se pregătească din timp pentru sezonul rece!

SERGIANA, recunoscută internațional cu Trofeul de Onoare și 8 medalii de aur în Frankfurt, la IFFA 2025

SERGIANA a fost distinsă cu 8 medalii de aur, una de argint și una de bronz...