21.6 C
Bistrița
luni, iunie 9, 2025

Primăria Sângeorz-Băi primește aproape 10 milioane de lei să facă parcul stațiunii ca-n povești!

Aproape 10 milioane de lei va primi Primăria Sângeorz-Băi, prin PRNV 2023, pentru a transforma parcul stațiunii într-unul ca-n povești. Printre lucrările ce vor fi făcute aici se numără reabilitarea pavilionului din lemn, înlocuirea totală a mobilierului urban existent cu unul nou sau renaturalizarea parcului prin plantații masive de arbori.

Cetățenii din Sângeorz-Băi, dar și turiștii care vor vizita stațiunea, vor avea la dispoziție un parc ca-n povești, în urma derulării proiectului „Reabilitare Parc Sângeorz-Băi”, a cărui valoare se ridică la suma de 9.287.368,46 lei (cu TVA).

Printre lucrările ce vor fi făcute aici se numără: reabilitare pavilion din lemn, iluminat public nou, înlocuirea totală a mobilierului urban existent cu mobilier nou pentru repaus și relaxare sau renaturalizarea parcului prin plantații masive de arbori și regândirea repartiției funcționale a acestuia.

Parcul va avea o grădină de sculpturi reprezentative pentru latura artistică a orașului, o zonă de amfiteatru rotund pentru prezentări și activități de mici dimensiuni, o zonă pentru locuri de joacă, un loc pentru socializare comunitară și jocuri de societate și zone de odihnă și recreere.

De asemenea, pentru completarea cu vegetație a parcului, vor fi plantați 124 de arbori.

Parcul va fi dotat cu coșuri de gunoi pentru colectare selectivă, rastele de biciclete, bănci cu/fără spătar, masă de picnic, un grup sanitar automat, mese de tenis și balansoare.

Reabilitarea parcului face parte din proiectul „Regenerare Urbană în Orașul Sângeorz-Băi”, care cuprinde și “Restructurare Strada Republicii – zona adiacentă Școlii Gimnaziale și Liceului Teoretic Oraș Sângeorz-Băi” (4.592.707,03 lei cu TVA).

Sursă foto sangeorzbai.ro

 

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Se fac angajări la ROMBAT, STEWO Năsăud, RCB Electro, Aquabis. Noi locuri de muncă, în Bistrița

Stewo Năsăud angajează Asistent manager, Controlor calitate și Inginer Calitate. RCB Electro  caută Manipulant mărfuri, Derulatorist și Stivuitorist. ROMBAT are nevoie de Operatori Producție și Maistru Producție. NOI locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Aquabis, BistriVet, ITALTextil Sărata și Clinica SANOVIL. Oferta completă, mai jos:

O vorbă înțeleaptă spune că omul gospodar își face iarna car și vara sanie

MATEROM AUTOMOTIVE - Service Autorizat Mercedes-Benz în Bistrița, lansează o ofertă special dedicată posesorilor de automobile Mercedes-Benz care doresc să se pregătească din timp pentru sezonul rece!

SERGIANA, recunoscută internațional cu Trofeul de Onoare și 8 medalii de aur în Frankfurt, la IFFA 2025

SERGIANA a fost distinsă cu 8 medalii de aur, una de argint și una de bronz...