17.9 C
Bistrița
luni, aprilie 28, 2025

FOTO/VIDEO: Tehnologie nouă pentru înlocuirea conductelor de apă și canalizare, în Bistrița. Contractul de 115 milioane de lei, semnat la Aquabis

Contactul pentru extinderea și reabilitarea rețelelor de alimentare cu apă și canalizare în Bistrița a fost semnat astăzi, la sediul Aquabis. Directorul Ion Șandru a explicat că este vorba despre lucrări complexe, în valoare de 115 milioane de lei.

Faptul că în Bistrița multe străzi au fost modernizate pe diferite programe ne-a determinat să găsim soluții. Pe unele le-am găsit chiar înainte de a da drumul la licitație. Am modificat proiectul. Pe Năsăudului canalizarea se execută cu o tehnologie mai nouă pentru Bistrița, care se va aplica prin cămășuire.

Pe Bulevardul Decebal, unde constructorul a finalizat lucrările se va merge prin foraj, pe lângă blocuri, pe spațiile verzi, pentru a executa alimentarea cu apă – și pe partea stângă, și pe dreapta.

Inițial proiectul prevedea intervenții pe trotuare sau pe stradă. Dar pentru a nu afecta asfaltul deja turnat, conductele de la colț au fost scoase deja în stradă. Urmează să se realizeze doar partea de alimentare a blocurilor cu apă, rețeaua dintre conducte și branșamentele”, a explicat Ioan Șandru.

Valoarea contractului este de 109,5 milioane de lei. Au fost alocate 115 milioane în total. Nu putem decât să-i urăm succes constructorului MIS Grup să realizeze în doi ani de zile aceste lucrări”, aprecizat directorul Aquabis Ioan Șandru.

Lucrările vor fi executate de asocierea MIS GRUP – AQUA SERV – CRCI 3.

MIS Grup a castigat licitatia Aquabis. Vor extinde și reabilita rețelele de apă-canal din Bistrița

Valoarea contractată este de 109.478.882,98 lei fără TVA. 79,90% din bani sunt acordați de Uniunea Europeană, iar 12,22% din fonduri vor fi asigurate de la Bugetul de Stat. 1,88% din sumă va fi asigurată de la Bugetul Local, iar 6% – din surse proprii.

Perioada de implementare este de 24 luni.

După emiterea Ordinului administrativ de începere a lucrărilor, se vor realiza următoarele investiții:

  • Extinderea conductei de aducțiune de apă (1.760 m);
  • Reabilitarea conductei de aducțiune de apă (4.066 m);
  • Extinderea rețelelor de distribuție de apă (22.074 m) + 839 branșamente;
  • Reabilitarea rețelelor de distribuție de apă (24.026 m) + 993 branșamente;
  • Extinderea rețelelor de canalizare (20.377 m) + 1.026 racorduri;
  • Reabilitarea rețelelor de canalizare (9.692 m) + 533 racorduri;
  • Construirea a 4 stații de pompare a apei potabile noi;
  • Modernizarea stației de pompare a apei potabile din cartierul RAAL;
  • Construirea a 5 stații de pompare a apei uzate noi;
  • Reabilitarea a 5 stații de pompare a apei uzate noi.

Strazi apa Strazi canal

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Alege Piese de origine Mercedes-Benz – Garanția performanței și siguranței!

Când vine vorba de performanța autovehiculului tău și siguranța celor dragi, nu e loc de compromisuri. La MATEROM AUTOMOTIVE Bistrița, Centru de Service Autorizat Mercedes-Benz, ai acces rapid și sigur la piese de origine Mercedes-Benz, create special pentru a răspunde celor mai înalte standarde de calitate.

Restaurantul Arena by Casa EMA angajează bucătar, STEWO Năsăud caută asistent manager și inginer calitate

Restaurant Arena by Casa EMA caută bucătar și ajutr de bucătar! Noi locuri de muncă sunt disponibile la STEWO Năsăud, unde este nevoie de magazioner, inginer Calitate și asistent manager. Se fac angajări și la ROMBAT, AMICII Building sau Ideal Print. Oferta completă, mai jos:

Škoda Elroq vine direct la tine: Test Drive la ușa ta, acum în Bistrița!

Bistrițenii au acum ocazia să descopere cel mai nou model electric din familia Škoda – Elroq – într-un mod complet diferit și extrem de comod: direct la ușa lor! Cu inițiativa „Test Drive la ușa ta”, MATEROM AUTOMOTIVE – Dealer & Service Autorizat Škoda, aduce viitorul mobilității acolo unde te afli, fie că ești acasă, la birou sau în oraș.