22 C
Bistrița
duminică, iulie 5, 2026

Cod portocaliu de instabilitate atmosferică și inundații în Bistrița-Năsăud. Copac căzut pe carosabil la intrare în Urmeniș

Județul nostru se află sub cod portocaliu de instabilitate atmosferică și inundații până mâine la ora 10.00. În urmă cu puțin timp, un copac a fost rupt de vântul puternic și a căzut pe șosea, la intrare în Urmeniș, informează CJSU BN.

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o avertizare cod portocaliu valabil pentru județul Bistrița-Năsăud în perioada marți 2 iulie, ora 10.00 – miercuri 3 iulie, ora 10.00, fiind anunțate fenomene de instabilitate atmosferică accentuată.

În localitatea Urmeniș, un copac a fost rupt de vântul puternic și a căzut pe șosea. În zonă intervine SVSU Urmeniș, a transmis Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Bistrița- Năsăud.

UPDATE

Un stâlp de lemn a căzut pe partea carosabilă între localitățile Livezile și Rusu Bârgăului, fiind alocat SVSU Livezile – informează CJSU BN.

UPDATE 2

Compania Naţională de Căi Ferate “CFR” SA informează că traficul feroviar se desfășoară cu dificultate pe tronsonul feroviar ARGESTRU – ILVA MARE din cauza vremii nefovorabile, fiind înregistrate întreruperi de alimentare cu energie electrică a liniei de contact, pe anumite intervale.

Personalul de specialitate al Regionalei CF Iași a remediat deranjamentele pe intervalele Argestru – Floreni și Grădinița – Ilva Mare, iar la ora actuală se intrervine cu drezina pantograf între stațiile Floreni – Coșna, pentru înlocuirea firului de contact, rupt de rafalele de vânt.

Menționăm faptul că, până la finalizarea intervențiilor desfășurate de personalul feroviar între stațiile Floreni – Coșna, trenurile IR 1832 (Cluj Napoca – Iași) și R 5704 (Ilva Mică – Suceava), care au staționat temporar și în Ilva Mare, 58 de minute, respectiv 35 de minute, vor fi oprite temporar, până la finalizarea lucrărilor și repunerea sub tensiune a liniei de contact și pe acest ultim interval, în Grădinița (IR 1832) și Silhoasa (R 5704).

Termenul estimat pentru repunerea sub tensiune și redeschiderea traficului este de circa 50 minute. Transmitem scuze călătorilor și îi asigurăm că personalul feroviar al Regionalei CF Iași depune toate eforturile necesare pentru remedierea deranjamentului și reluarea circulației în condiții normale de trafic”, transmite Compania Naţională de Căi Ferate “CFR” SA.

Foto arhivă

ARTICOLE SIMILARE

2 COMENTARII

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Abonament Piscină & SPA – 349 lei | Oferta verii la Casa EMA

La Casa EMA credem că relaxarea nu este un răsfăț. Este o investiție în starea noastră de bine. De aceea, până în 1 septembrie, lansăm campania „70 de zile pentru tine”, prin care vrem să încurajăm cât mai mulți oameni să își facă timp pentru mișcare, relaxare și sănătate.

AOP Restaurant angajează ospătar cu experiență, Aquabis caută instalatori pentru Bistrița și Beclean

AOP Restaurant angajează ospătar cu experiență și ajutor bucătar, iar la Aquabis se recrutează instalatori, cititor contoare și încasator pentru Bistrița și Beclean. Se caută ingineri proiectare, stivuitorist, fizioterapeut, muncitori, asistent medical generalist și maseur. Oferta completă, mai jos:  

Ziua Porților Deschise BYD la Materom Automotive Bistrița: 3 zile de oferte speciale, test drive-uri și premii

În perioada 25–27 iunie, Materom Automotive BYD Bistrița organizează Ziua Porților Deschise, un eveniment dedicat tuturor celor care își doresc să descopere gama BYD și să afle mai multe despre viitorul mobilității electrice și hibride.