12.3 C
Bistrița
vineri, aprilie 3, 2026

Amenzi uriașe aplicate de ITM BN în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă. Ce nereguli au descoperit inspectorii:

Inspectorii Compartimentului corp control în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă din cadrul ITM BN au efectuat anul acesta aproape 700 de controale. Printre neregulile găsite la firmele din județ se numără lipsa controlului medical periodic, improvizații la instalația electrică sau necomunicarea evenimentelor.

Corpul de control securitate și sănătate în muncă a efectuat un număr de 618 controale în domeniul SSM și 66 controale în domeniul SP„, potrivit raportului prezentat de directorul ITM BN, Otilia Berbecar, în cadrul ședinței Colegiului Prefectural.

Cele mai frecvente deficienţe constatate în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă au fost: semnalizare de securitate necorespunzătoare, lipsă evaluare riscuri, lipsă verificare ISCIR echipamente de muncă, lipsă control medical periodic, improvizații la instalația electrică, necomunicarea evenimentelor, etc.

Inspectorii ITM BN au aplicat 110 amenzi, în valoare totală de 426.000 lei și 355 avertismente.

În perioada ianuarie – noiembrie a anului 2024, pentru nerespectarea de către persoanele fizice sau juridice, a prevederilor legale din domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă, a fost înaintată  o sesizare către organele de urmărire penală„, se mai arată în raport.

 

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Premieră la Bistrița – Conferința „Eu și Copilul”: Soluții concrete pentru provocările părinților și profesorilor. Invitați: Experți de top în educație și sănătate

Ce soluții practice putem aplica provocărilor actuale din educație? Cum susținem dezvoltarea copiilor și cum le oferim încredere în sine? Unde se află echilibrul între tehnologie și procesul de învățare? Sunt doar câteva dintre temele care vor fi abordate în conferința „Eu și Copilul”, în premieră la Palatul Culturii din Bistrița.

Stewo Năsăud face angajări! Se caută asistent manager, magazioner, facturist. NOI locuri de muncă, în Bistrița

STEWO Năsăud angajează asistent manager, magazioner, facturist și controlor calitate. NOI locuri de muncă sunt disponibile la Casa EMA, TRANSMIXT Bistrița, GB Instaplan, BistriVET, CAR Bistrița Credit Plan sau Tinu House Art. Oferta completă, mai jos:  

Prezentare cu degustare: Agenția de Nunți Avramii prezintă noile meniuri pentru sezonul 2026 – 2027!

Așa cum știm cu toții, o nuntă de poveste începe cu o experiență culinară de neuitat!...