13.4 C
Bistrița
vineri, iulie 24, 2026

Germania și Italia, principalele partenere comerciale ale județului Bistrița-Năsăud

În primele opt luni ale anului 2024, Germania și Italia au fost principalele partenere comerciale ale județului Bistrița-Năsăud, potrivit unui raport al Direcției Regionale de Statistică Bistrița-Năsăud.

Distribuţia pe principalele ţări partenere a exporturilor judeţului în primele opt luni din 2024 este următoarea: Germania (20,6%), Italia (19,2%), Franța (11,6%), Ucraina (6,8%), Regatul Unit al Marii Britanii (6,3%), Ungaria (6,1%), Austria (4,3%), Olanda (3,1%) și Statele Unite ale Americii (2,5%)”, se explică în raport.

Din județul nostru sunt exportate mașini, aparate și echipamente electrice, materii textile, metale comune, materiale plastice, cauciuc, animale vii şi produse animaliere, dar și produse din lemn.

În ceea ce privește repartiţia pe principalele ţări partenere a importurilor judeţului, în primele opt luni din anul 2024, aceasta este următoarea: Germania (24,1%), Italia (13,1%), Ungaria (7,5%), Turcia (7,1%), China (6,3%), Bulgaria (5,6%), Austria (5,4%), Olanda (4,7%) și Polonia (4,0%).

Agenţii economici cu sediul în judeţ au realizat în luna august 2024 exporturi în valoare de 41814 mii euro, o scădere cu 21,3% față de nivelul lunii corespunzătoare a anului anterior și o scădere cu 29,1% față de nivelul lunii precedente.

Volumul importurilor realizate de agenţii economici din judeţ a fost în luna august 2024 de 60673 mii euro, cu 6,5% mai mic comparativ cu aceeaşi lună a anului precedent. Faţă de luna anterioară volumul importurilor a scăzut cu 22.8%, se mai arată în document.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

KREATIV Metal și AOP Restaurant fac angajări: Se caută bucătar, lăcătuș mecanic, confecționer metalic, ospătar

Noi locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Kreativ Metal & Colours și SUPERCOM  Bistrița. Grand Hotel Coroana angajează cameristă serioasă. AOP Restaurant caută bucătar și ospătar cu experiență. Posturi disponibile sunt și la Crama JELNA, TeraSteel sau Aluateria Bistrița. Oferta completă, mai jos:  

NOI locuri de muncă, în Bistrița și Beclean: Aquabis face recrutări pentru instalatori. Crama Jelna caută bucătar

AQUABIS organizează recrutare pentru ocuparea unor posturi de instalatori în Beclean și Bistrița. Grand Hotel Coroana angajează cameristă serioasă, iar la INST-Nistor se caută inginer ofertare și expert Licitații Publice. Noi locuri de muncă sunt disponibile la Crama JELNA, TeraSteel și Aluateria Bistrița. Oferta completă, mai jos:  

INST NISTOR angajează expert licitații și inginer ofertare. NOI locuri de muncă, în Bistrița

Grand Hotel Coroana angajează cameristă serioasă, iar la Aquabis se recrutează instalatori, cititor contoare și încasator pentru Bistrița și Beclean. NOI locuri de muncă sunt disponibile la INST-Nistor, Crama JELNA, unde este nevoie de un bucătar cu personalitate, TeraSteel și Aluateria Bistrița. Oferta completă, mai jos: