-0 C
Bistrița
sâmbătă, ianuarie 24, 2026

AQUABIS: Măsuri de precauție pentru protejarea instalațiilor de apă, în perioada înghețului

Având în vedere că județul nostru se confruntă în această perioadă și în cea care urmează cu temperaturi scăzute și episoade de ger, Aquabis atrage atenția abonaților în legătură cu necesitatea unor măsuri de precauție. Acestea vor proteja contoarele și instalațiile interioare de alimentare cu apă și scad riscul de îngheț.

Temperaturile scăzute din timpul iernii pot determina deteriorarea apometrelor și fisurarea/spargerea conductelor aferente rețelei interioare de apă. Înghețarea contorului duce la blocarea și deteriorarea sa, având drept consecință principală lipsa apei pentru o perioadă mai lungă de timp.

Aquabis vă recomandă adoptarea următoarelor măsuri de prevenție:

  • În cazul în care branșamentul este situat într-un cămin de apometru, se recomandă izolarea termică cu polistiren (sau cu alte materiale termoizolante, care nu absorb apa  – huse izolatoare, vată minerală, etc) a pereților și a planșeului, inclusiv a capacului acestuia.
  • Pentru contoarele aflate în subsoluri, o protejare eficientă a acestora se realizează prin reducerea suprafețelor gurilor de ventilație, asigurând astfel o temperatură peste limita de îngheț a apometrelor.
  • Protejați de îngheț inclusiv robinetele, armăturile și conductele de după contor.
  • Nu opriți complet sursele de căldură în această perioadă, chiar dacă plecați de acasă. Recomandăm setarea centralei termice inainte de a pleca astfel încât să pornească la intervale regulate de timp. Pentru situațiile în care lipsiți de la domiciliu o perioadă îndelungată de timp, este necesară golirea apei din instalație. Acolo unde este posibil, este utilă montarea unui robinet de golire după apometru.

Dacă ați găsit instalația înghețată:

  • Nu încercaţi să o dezgheţaţi singuri
  • Nu folosiți flacără deschisă pentru dezghețarea contorului sau a instalației de apă
  • Nu turnați apă fierbinte pe contor

Vă asigurăm că în stațiile noastre de tratare și epurare s-au luat toate măsurile necesare pentru evitarea apariției de probleme care ar putea afecta furnizarea serviciilor noastre.

De asemenea, serviciul dispecerat și echipele de intervenții vor funcționa în regim de permanență pentru preluarea sesizărilor și pentru remedierea avariilor identificate pe rețelele de alimentare cu apă și de canalizare aflate în gestiunea operatorului”, precizează Aquabis.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Restaurantul Almars angajează Ospătar și ajutor bucătar. NOI locuri de muncă în Bistrița și Năsăud, la Stewo Plastic Prod

Restaurantul Almars - Il Gusto Mediterraneo angajează Ospătrar și ajutor bucătar. Stewo Plastic Prod Năsăud caută facturist, asistent manager și magazioner. NOI locuri de muncă, în Bistrița, la Îndemânarea Construct, Sanovil, GB Instaplan sau RCB Electro. Oferta completă, mai jos:  

AQUARIUM Bistro&Cafe – Locul unde un spaniol și un italian vor să readucă “mâncatul în tihnă și socializarea”, oferind preparate din bucătăria de la...

Amplasat în centrul orașului lângă Sinagogă, pe strada Gen. Grigore Bălan nr. 6, AQUARIUM Bistro&Cafe este...

Se fac angajări la Restaurant Almars, STEWO Plastic Prod Năsăud, GB Instaplan, Clinica Sanovil. Ce posturi sunt disponibile

Îndemânarea Construct caută un sudor MIG/MAG & Electric, iar GB Instaplan angajează inginer de Instalații – Șef de Șantier, electrician și muncitori necalificați în construcții. Noi locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Restaurant Almars, dar și în Năsăud, la STEWO Plastic Prod. Lista completă, mai jos: