20.7 C
Bistrița
vineri, iulie 24, 2026

Instalaţiile electrice defecte sau improvizate şi focul deschis lăsat nesupravegheat, principalele cauze ale incendiilor în Bistrița-Năsăud

Potrivit datelor prezentate astăzi de conducerea ISU Bistrița-Năsăud, în cadrul unei conferințe de presă, instalaţiile electrice defecte sau improvizate şi focul deschis lăsat nesupravegheat sunt principalele cauze ale incendiilor care s-au produs anul trecut în județul nostru.

Anul trecut, în județul nostru au fost înregistrate 282 de incendii, potrivit datelor prezentate astăzi de conducerea ISU Bistrița-Năsăud. În plus, s-au înregistrat 68 de incendii de vegetație.

În urma analizelor, pompierii au identificat principalele surse care au dus la izbucnirea incendiilor în județul Bistrița-Năsăud:
• Instalații electrice defecte sau improvizate – 29% din cazuri,
• Foc deschis lăsat nesupravegheat – 22%,
• Coșuri de fum necurățate sau defecte – 18%,
• Acțiuni intenționate (mai ales în cazul incendiilor de vegetație uscată) – 10%,
• Scurtcircuite electrice – 9%,
• Alte cauze (mijloace de încălzire nesupravegheate, fumat etc.) – 12%”, explică șeful ISU BN, col. Cristian Bucur.

Locuințele individuale au fost cele mai afectate, reprezentând 62% dintre incendiile din anul 2024.

De asemenea, s-au înregistrat 68 de incendii de vegetație, cauzate în principal de arderea necontrolată a resturilor vegetale. Din acest motiv, ISU Bistrița-Năsăud a intensificat campaniile de informare în mediul rural și a aplicat sancțiuni celor care au încălcat regulile de prevenire”, a mai precizat acesta.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

KREATIV Metal și AOP Restaurant fac angajări: Se caută bucătar, lăcătuș mecanic, confecționer metalic, ospătar

Noi locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Kreativ Metal & Colours și SUPERCOM  Bistrița. Grand Hotel Coroana angajează cameristă serioasă. AOP Restaurant caută bucătar și ospătar cu experiență. Posturi disponibile sunt și la Crama JELNA, TeraSteel sau Aluateria Bistrița. Oferta completă, mai jos:  

NOI locuri de muncă, în Bistrița și Beclean: Aquabis face recrutări pentru instalatori. Crama Jelna caută bucătar

AQUABIS organizează recrutare pentru ocuparea unor posturi de instalatori în Beclean și Bistrița. Grand Hotel Coroana angajează cameristă serioasă, iar la INST-Nistor se caută inginer ofertare și expert Licitații Publice. Noi locuri de muncă sunt disponibile la Crama JELNA, TeraSteel și Aluateria Bistrița. Oferta completă, mai jos:  

INST NISTOR angajează expert licitații și inginer ofertare. NOI locuri de muncă, în Bistrița

Grand Hotel Coroana angajează cameristă serioasă, iar la Aquabis se recrutează instalatori, cititor contoare și încasator pentru Bistrița și Beclean. NOI locuri de muncă sunt disponibile la INST-Nistor, Crama JELNA, unde este nevoie de un bucătar cu personalitate, TeraSteel și Aluateria Bistrița. Oferta completă, mai jos: