20.7 C
Bistrița
vineri, mai 8, 2026

Radarele inteligente care măsoară viteza cu laser până la un km distanță, prezente și pe șoselele din Bistrița-Năsăud

Atenție, șoferi! Sistemul E-Sigur este activ astăzi pe Drumul Național 17 – transmite Inspectoratul de Poliție Județean Bistrița-Năsăud. Dispozitivele radar inteligente măsoară viteza cu laser până la un kilometru distanță. Sistemul este operațional în județul Bistrița-Năsăud din data de 1 martie.

Polițiștii rutieri acționează astăzi, 12 martie a.c., cu sistemul de monitorizare a traficului, pentru depistarea posibilelor încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier de pe Drumul Național 17, în județul Bistrița-Năsăud.

Reamintim că nerespectarea regimului legal de viteză este una dintre principalele cauze ale accidentelor rutiere, iar scopul implementării acestui sistem și al tuturor acțiunilor desfășurate în teren de polițiști este prevenirea evenimentelor rutiere și protejarea tuturor participanților la trafic”, transmite IPJ BN.

Sistemul e-Sigur este operațional în județul Bistrița-Năsăud începând cu data de 1 martie.

Dispozitivele radar, montate pe trepiede și amplasate strategic în zonele cu risc rutier ridicat, înregistrează vehiculele care circulă cu viteză excesivă.

Un avantaj major al sistemului e-Sigur este că nu necesită oprirea șoferilor în trafic. După analizarea datelor, conducătorii auto care încalcă legislația vor primi procesul-verbal de contravenție direct la domiciliu.

Aparatele pe trepied sunt echipate cu tehnologie avansată, măsoară viteza cu laser şi „bat” până la un kilometru distanță.

ARTICOLE SIMILARE

2 COMENTARII

  1. 👍👍👍👍👍👍 Super tare..să veniți și în orașul Năsăud, și la noi este o porțiune de drum unde se circulă cu 130 – 150 km/h..!🙋

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Noul MG4 Urban a ajuns la RUBIN Bistrița: Tehnologie de top și autonomie record la un preț imbatabil!

Noul MG4 Urban este disponibil în România, iar bistrițenii îl pot descoperi acum și în orașul...

Eurocompozite angajează Operatori: NOI locuri de muncă, disponibile în Bistrița la Crama Veche, Patiseria Sweet Iris, Amicii Building

Eurocompozite angajează Operatori, Gelateria ANIELA caută asistent servire / vânzări. La Crama Veche sunt disponibile posturi de ospătar, pizzer, barman. Patiseria SWEET  IRIS angajează cofetar cu experiență minimă de 2 ani. Grand Hotel Coroana are nevoie de un ajutor de bucătar priceput. Oferta completă, mai jos:

CAR Credit Plan Bistrița, locul unde n-ai ce căuta dacă nu-ți plac împrumuturile rapide cu dobânzi mici și fără costuri ascunse

Piața financiară abundă de instituții bancare și non-bancare de unde se poate alege un împrumut. CAR...