20.7 C
Bistrița
vineri, iulie 24, 2026

Colectă Națională: Voluntarii Lions Club vă așteaptă să donați alimente neperisabile pentru masa de Paște a celor nevoiași

În acest weekend, în câteva supermarketuri din Bistrița se desfășoară Colecta națională de alimente. La eveniment participă și Lions Club Bistrița, care vă așteaptă în magazinul Lidl de pe Andrei Mureșanu. Unde se mai poate dona: 

Împreună hrănim speranța – a XII-a ediție a Colectei Naționale de Alimente revine între 4 și 6 aprilie în magazinele din Bistrița.

Este vorba despre ediția de Paște a Colectei Naționale de Alimente, una dintre cele mai ample inițiative de solidaritate din România.

Campania se derulează sub îndemnul „Împreună hrănim speranța”. Ea încurajează gesturile mici cu impact mare, astfel încât și cei aflați în dificultate să simtă bucuria unei mese de Paște.

Timp de trei zile, bistrițenii sunt invitați să contribuie la susținerea celor vulnerabili prin donații de alimente neperisabile în magazinele partenere. Acestea sunt Lidl România, Penny | Rewe România, Auchan și Kaufland.

Fiecare produs donat va aduce o rază de speranță în casele unde prea des masa rămâne goală.

În perioada 4-6 aprilie, clienții pot dona în coșurile special amenajate aflate după casele de marcat, produse de bază. Se pot dona următoarele alimente:

  • ulei, făină, conserve (carne, legume sau fructe),
  • paste, orez, zahăr, biscuiți, cereale,
  • dulciuri sau alimente pentru copii.

Fiecare pachet donat va ajunge, prin Rețeaua Băncilor pentru Alimente și ONG-urile partenere, la persoane aflate în dificultate. Este vorba despre familii cu venituri mici, vârstnici singuri, copii din centre, mame singure sau persoane fără adăpost și mulți alți oameni în nevoie.

Mii de voluntari, de toate vârstele, recunoscuți după vestele portocalii, vor fi prezenți în magazine pentru a oferi informații și a încuraja implicarea oamenilor. Ei sunt legătura vie dintre generozitatea oamenilor și nevoile reale ale celor vulnerabili.

Colecta Națională de Alimente este solidaritatea care prinde viață prin gesturi simple și concrete.

Și la această ediție ne dorim să aducem speranță și sprijin acolo unde este cea mai mare nevoie. Ne dorim să ajungem la tot mai mulți oameni, datorită fiecăruia dintre voi – donatori, voluntari, parteneri.

Invităm toți oamenii de bine să transforme un simplu drum la cumpărături într-un gest de atenție față de semenii încercați. De Paște, fiecare aliment donat înseamnă mai mult decât o masă: înseamnă speranță, demnitate și grijă”, transmite Gabriel Sescu, președinte Federația Băncilor pentru Alimente din România.

Conform Eurostat, România are cea mai mare rată de sărăcie și excluziune socială din UE.  32% din populație este afectată, față de media europeană de 22%.

Copiii sunt cei mai vulnerabili: în mediul rural, 22% merg la culcare flămânzi, potrivit unui studiu Word Vision. În acest context, un gest simplu, precum donarea de alimente, poate aduce speranță în viața celor mai încercați. 

Colecta Națională de Alimente este un moment-cheie de mobilizare a comunității, sub semnul generozității și solidarității. Inspirată de modelul european, campania a crescut constant. Donațiile din punga portocalie, simbol al speranței, sunt transformate în sprijin concret pentru persoanele vulnerabile, prin cele 9 Bănci Regionale și ONG-urile partenere.

În cele 11 ediții organizate până în prezent, oameni cu suflet mare au donat peste 1.268 de tone de alimente. Au sprijinit astfel peste 100.000 de persoane din întreaga țară.

Mai multe detalii despre campanie – AICI

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

KREATIV Metal și AOP Restaurant fac angajări: Se caută bucătar, lăcătuș mecanic, confecționer metalic, ospătar

Noi locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Kreativ Metal & Colours și SUPERCOM  Bistrița. Grand Hotel Coroana angajează cameristă serioasă. AOP Restaurant caută bucătar și ospătar cu experiență. Posturi disponibile sunt și la Crama JELNA, TeraSteel sau Aluateria Bistrița. Oferta completă, mai jos:  

NOI locuri de muncă, în Bistrița și Beclean: Aquabis face recrutări pentru instalatori. Crama Jelna caută bucătar

AQUABIS organizează recrutare pentru ocuparea unor posturi de instalatori în Beclean și Bistrița. Grand Hotel Coroana angajează cameristă serioasă, iar la INST-Nistor se caută inginer ofertare și expert Licitații Publice. Noi locuri de muncă sunt disponibile la Crama JELNA, TeraSteel și Aluateria Bistrița. Oferta completă, mai jos:  

INST NISTOR angajează expert licitații și inginer ofertare. NOI locuri de muncă, în Bistrița

Grand Hotel Coroana angajează cameristă serioasă, iar la Aquabis se recrutează instalatori, cititor contoare și încasator pentru Bistrița și Beclean. NOI locuri de muncă sunt disponibile la INST-Nistor, Crama JELNA, unde este nevoie de un bucătar cu personalitate, TeraSteel și Aluateria Bistrița. Oferta completă, mai jos: