11.6 C
Bistrița
vineri, aprilie 24, 2026

Dumitra: Grav accident de circulație – un bărbat luat în plin de o mașină a fost grav rănit

Un grav accident de circulație a avut loc în această seară în localitatea Dumitra. Un localnic a fost lovit în plin de un autoturism. Acesta este în stare gravă.

Accidentul a avut loc în localitatea Dumitra. Victima este un localnic de 52 de ani care se afla pe partea carosabilă în momentul în care a fost lovit de un autoturism.
Autoturismul era condus de un tânăr care a declarat pentru Mesager24 că bărbatul se afla pe drum și s-ar fi speriat de mașină și i-ar fi sărit în față.
Bărbatul a fost găsit de echipajele în stare foarte gravă, stabilizat și transportat la spital.
Echipajul de terapie intensivă mobilă SMURD a preluat de la locul solicitării un bărbat în vârstă de aproximativ 52 de ani cu traumatism cranian sever și multiple alte traumatisme. După stabilizare, victima a fost intubată și evacuată (în stare gravă) la UPU SMURD Bistrița”, au precizat reprezentanții ISU Bistrița.

UPDATE:

„La locul evenimentului polițiștii au constatat faptul că un autoturism condus de un tânăr de 22 de ani din Dumitra a intrat în coliziune cu un bărbat de 51 de ani din aceeași localitate, care se deplasa în calitate de pieton. În urma accidentului pietonul a fost rănit, necesitând acordarea de îngrijiri medicale de specialitate la spital. Acesta nu a putut fi testat cu privire la consumul de alcool, urmând să-i fie recoltate mostre biologice.

Testarea cu aparatul etilotest a șoferului a indicat un rezultat negativ. Totodată, în urma testării șoferului cu aparatul din dotare, au reieșit indicii cu privire la posibila prezență a substanțelor psihoactive.

Menționăm că aceasta nu reprezintă probă în cadrul dosarului penal, tânărul fiind condus la o unitate spitalicească, pentru recoltarea de probe biologice, în vederea stabilirii cu exactitate a consumului unor substanțe interzise. Cu privire la cele constatate și pentru stabilirea cauzei și modalității de producere a accidentului, polițiștii rutieri continuă cercetările în cadrul unui dosar penal”, au declarat reprezentanții IPJ BN.

Foto: Arhivă

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

​La Andrei Cleaning – servicii de curățenie la înălțime! Pot spăla inclusiv fațade și panourile fotovoltaice

​Când lucrezi cu inima, rezultatele apar întotdeauna! Cu o experiență de aproape 15 ani acumulată în...

Grand Hotel Coroana caută ajutor bucătar serios: NOI locuri de muncă, în Bistrița și Năsăud

Grand Hotel Coroana angajează ajutor de bucătar serios. Casa EMA caută instalator priceput, iar Flori cu Efect de WOW are nevoie de un florist. Noi locuri de muncă sunt disponibile la Stewo Năsăud, Clinica Sanovil, Aquabis, GB Instaplan și Crama JELNA. Oferta completă, mai jos:

Noul MGS9 PHEV aduce mai multă valoarea și stil în segmentul SUV-urilor mari cu 7 locuri

Noul MGS9 PHEV aduce mai multă valoarea și stil în segmentul SUV-urilor mari cu 7 locuri, având un interior versatil și spațios, cu 3 rânduri de scaune și peste 1.000 litri volum portbagaj. Mai mult, se bucură de un sistem plug-in hybrid cu baterie de 24,7 kWh și autonomie electrică de până la 100 km (WLTP)* Cea mai bună poziționare preț - valoare pentru segmentul SUV-urilor mari.