1.4 C
Bistrița
sâmbătă, ianuarie 24, 2026

RECORD de intervenții ale echipajelor medicale și pompierilor în 24 de ore: peste 200 de solicitări și 4 intervenții ale elicopterului SMURD

Echipajele medicale SAJ și SMURD, precum și cele de pompieri n-au avut parte de liniște deloc zilele trecute. În cele două ture de 24 de ore au fost 200 de solicitări în total, iar elicopterul SMURD a intervenit de 4 ori la noi în județ.

Potrivit unui raport al SAJ, în tura de 12 ore care a început în 23 aprilie au fost înregistrate 93 de solicitări, printre care s-au numărat 4 pacienți cu infarct miocardic care au fost transferate la spitalele universitare din județele vecine, un pacient cu AVC, care a ajuns și el la Târgu Mureș și un bebeluș de doar 7 luni cu arsuri, care a fost transferat la București.

În tura de 12 ore din 24 aprilie lucrurile s-au complicat, înregistrându-se nu mai puțin de 113 solicitări. Au avut loc mai multe accidente în Rusu de Sus, Pietriș sau Spermezeu, unde un bărbat și-a și pierdut viața, iar o femeie a căzut de la etajul al treilea în municipiu.

Elicopterul SMURD a intervenit și el de 4 ori la noi în județ ieri. Elicopterul SMURD a fost trimis inclusiv la Spermezeu, unde un bărbat a căzut de pe un scuter electric. Din păcate, acesta nu a mai putut fi salvat.

Mai puteți citi:

BISTRIȚA: O femeie a căzut de la etajul trei al unui bloc

SPERMEZEU: Un bărbat a murit după ce a căzut de pe un scuter electric. La mai puțin de o oră distanță, o mașină a ajuns într-un șanț

Accident cu șapte victime la Pietriș! Cinci au fost transportate la spital

 

 

 

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Restaurantul Almars angajează Ospătar și ajutor bucătar. NOI locuri de muncă în Bistrița și Năsăud, la Stewo Plastic Prod

Restaurantul Almars - Il Gusto Mediterraneo angajează Ospătrar și ajutor bucătar. Stewo Plastic Prod Năsăud caută facturist, asistent manager și magazioner. NOI locuri de muncă, în Bistrița, la Îndemânarea Construct, Sanovil, GB Instaplan sau RCB Electro. Oferta completă, mai jos:  

AQUARIUM Bistro&Cafe – Locul unde un spaniol și un italian vor să readucă “mâncatul în tihnă și socializarea”, oferind preparate din bucătăria de la...

Amplasat în centrul orașului lângă Sinagogă, pe strada Gen. Grigore Bălan nr. 6, AQUARIUM Bistro&Cafe este...

Se fac angajări la Restaurant Almars, STEWO Plastic Prod Năsăud, GB Instaplan, Clinica Sanovil. Ce posturi sunt disponibile

Îndemânarea Construct caută un sudor MIG/MAG & Electric, iar GB Instaplan angajează inginer de Instalații – Șef de Șantier, electrician și muncitori necalificați în construcții. Noi locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Restaurant Almars, dar și în Năsăud, la STEWO Plastic Prod. Lista completă, mai jos: