2.7 C
Bistrița
sâmbătă, decembrie 13, 2025

Se cercetează vătămarea corporală din culpă și uz de armă fără drept în cazul polițistului căruia i s-a descărcat arma în colegul său

Parchetul de pe lângă Judecătoria Bistrița a preluat ancheta în cazul polițistului rănit de un coleg de-al său căruia i s-a descărcat arma accidental. Se cercetează vătămarea corporală din culpă și uz de armă fără drept. Se pare că polițistul rănit nu a depus plângere penală.

Ancheta în cazul incidentului de ieri din Gara Bistrița-Nord, în care un polițist de la Ordine Publică a fost împușcat de un coleg de la Poliția Transporturi Feroviare a fost preluată de Parchetul de pe lângă Judecătoria Bistrița.

Surse judiciare au confirmat pentru Bistrițeanul.ro că se cercetează vătămarea corporală din culpă și uz de armă fără drept. Se pare că se analizează dacă arma s-a descărcat accidental sau s-a tras cu intenție.

Polițistul rănit nu a depus plângere împotriva colegului său. Polițistul care a tras are o vechime de 25 de ani.

Surse Bistrițeanul.ro mai spun că chiar ieri polițiștii au avut o ședință de tragere, în care li s-ar fi explicat încă o dată cum se manevrează armele de foc din dotare.

Jandarmul care patrula cu polițistul împușcat ar fi sunat la 112 și-ar fi spus că s-a auzit o bubuitură și că îi sângerează umărul colegului său polițist. Omul legii rănit a avut un noroc mare, având în vedere că glonțul a intrat prin mușchi și a ieșit prin mușchi, fără să atingă vreo arteră importantă.

În cele din urmă glonțul care l-a rănit pe polițist și care a ricoșat în perete a fost găsit după ore bune de căutări, lângă roata unei mașini…

Ovidiu Mihai Lupșa, șeful Inspectoratului de Poliție Județean Bistrița-Năsăud a declarat, în cadrul ședinței de Colegiu Prefectural de astăzi: „Pot să vă spun doar că colegul nostru este bine, e okey și va fi externat în curând”.

Mai puteți citi despre acest subiect:

VIDEO Desprins din filme: Cum s-a petrecut neobișnuitul incident în care un polițist a fost împușcat accidental de un coleg

Polițistul rănit de un coleg a fost împușcat în zona umărului! A rămas internat la Chirurgie Generală

 

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Clinica Sanovil angajează asistent medical și infirmieră

Clinica Sanovil angajează asistent medical și infirmieră în cadrul structurilor sale medicale. Se caută persoane dedicate, responsabile și motivate să lucreze într-un mediu profesionist, orientat spre îngrijirea de calitate a pacienților.

Se fac angajări la AQUABIS: Posturi disponibile în Bistrița, Beclean, Năsăud și Bârgău

Aquabis caută tehnician în cadrul Secției Apă Canal Năsăud, dar și încasator și cititor contoare la Bârgău. Posturi disponibile și la Năsăud și Beclean! NOI locuri de muncă, în Bistrița, la IPROEB, ARCSIM Construct, Sanovil, Fan Courier sau Crama Jelna. Lista completă, mai jos:  

Primul floromat și pe Valea Bârgăului, de la Florăria Deny! Îl găsiți plin de buchete, non-stop, lângă Profi, în Prund!

Flori non-stop pentru toată Valea Bârgăului, începând de ieri, de la Florăria Deny, care a amplasat...