Un adevărat spectacol ecvestru va avea loc în curând la Herghelia Beclean. Este vorba despre Campionatul Național de Atelaje cu doi cai, organizat de către Regia Națională a Pădurilor – Romsilva, în perioada 23-25 mai.
La finalul săptămânii viitoare, Herghelia Beclean va găzdui Cupa României – etapa a II-a din Campionatul Național de Atelaje cu doi cai.
Competiția se va desfășura pe parcursul a trei zile, astfel:
Vineri, 23 mai, de la ora 11:00, Proba A: Prezentare și Dresaj.
Sâmbătă, 24 mai, de la ora 11:00, Proba B: Maraton.
Duminică, 25 mai, de la ora 10:00 – inspecția veterinară a cailor în harnașament, de la ora 11:00 – Proba C: Obstacole, iar de la ora 13:30 – festivitatea de premiere pentru probele A, B și C și compusă.
Evenimentul este organizat în colaborare cu Federația Ecvestră Română, Agenția Națională pentru Sport, Direcția de Creștere, Exploatare și Ameliorare a Cabalinelor R.A. și Clubul Hipic „Romsilva”.