16.9 C
Bistrița
vineri, mai 23, 2025

VIDEO În trei săptămâni, LDP a asfaltat două străzi! Primarul Gabriel Lazany prezintă lista străzilor care văd asfaltul anul acesta:

Din 1 mai, de la preluarea de către Primăria Bistrița, LDP a reușit să asfalteze două străzi. Este vorba despre strada Vinului și strada Nouă din Viișoara. Primarul Gabriel Lazany își propune să asfalteze 3-4 străzi pe lună și a prezentat lista străzilor care văd asfaltul anul acesta:

Prezent la Bistrițeanul Live, primarul Gabriel Lazany a prezentat programul de asfaltări de anul acesta. De la preluarea de către Primăria Bistrița, în 3 săptămâni, LDP a asfaltat două străzi: strada Vinului și strada Nouă din Viișoara.

Lucrările au început în cartiere, iar mai apoi se vor desfășura în Bistrița. Momentan se lucrează în Sărata și Ghinda, urmând ca muncitorii să se mute în Slătinița și apoi în Sigmir, după care se vor îndrepta spre Bistrița.

„În prima faza facem asfaltul, să scăpăm de praf și noroie, apoi începem un proces de modernizare mai amplu, care o să includă și îngroparea rețelelor, rigole și tot ce mai trebuie. Dar oamenii nu mai sunt în noroi. Am început lucrările în cartiere. Între timp, serviciul tehnic din Direcției de Infrastructură și Servicii face proiectul tehnic pentru fiecare stradă care este în proprietatea Primăriei”, a explicat primarul Gabriel Lazany, la Bistrițeanul Live.

Potrivit acestuia, în acest moment mai sunt 286 de străzi neasfaltate, dar nu toate sunt în proprietatea primăriei, multe sunt în proprietate privată. Pe această cale, edilul a făcut apel la bistrițenii care stau pe străzi private să facă documentațiile necesare și să predea strada la Primăria Bistrița, pentru a putea fi prinsă în programul de asfaltări:

„Fac un apel către oameni, să vină, să își predea strada la Primărie, ei trebui să își facă documentațiile cadastrale, să fie în regulă, să vină să le predea la Primărie, pentru că altfel nu vor fi prinse în programul de asfaltări, pentru că noi nu vom putea asfalta străzi private”, a mai spus Gabriel Lazany.

Lista completă a străzilor care văd asfaltul anul acesta o puteți afla mai jos:

 

 

 

 

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Villa Franca Bistrița – sala de bal pentru evenimente de poveste

De cele mai multe ori, povestea vieții în doi începe într-o sală de evenimente, pe care...

Vrei să-ți schimbi telefonul? Iată de ce ar trebui să treci pe la BSG Amanet & Exchange înainte de orice altă opțiune

Puțini știu că electronicele second-hand pot oferi aceleași performanțe ca produsele noi. Diferența? Prețul. Cu testare profesională, garanție extinsă și prețuri substanțial mai mici decât cele din magazinele de retail, BSG Amanet & Exchange oferă o alternativă sigură și inteligentă.

SERGIANA – Fă parte din rețeaua noastră!

Ai un magazin care comercializează preparate din carne sau un minimarket alimentar? La Sergiana ne adaptăm cerințelor tale pentru orice tip de magazin.