2.6 C
Bistrița
duminică, noiembrie 23, 2025

Constructorii Frasinul și CML – în lupta pentru construcția super-pasajului de la Predeal

8 asocieri de constructori din țară au depus oferte la licitația lansată de Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere pentru construirea pasajului rutier de la intersecția DN 1 cu DN73A, din Predeal. Printre ei se numără și constructorii din Bistrița-Năsăud Frasinul și CML, care s-au asociat pentru acest proiect.

CNAIR a lansat licitația pentru construcția super-pasajului rutier suspendat, de la intersecția DN1 cu DN73 A, din Predeal. Investiția trece de 140 de milioane de lei și a atras 8 constructori din țară.

Printre ei se numără și constructorii din Bistrița-Năsăud Frasinul și CML, care s-au asociat pentru acest proiect și care mai au în derulare astfel de lucrări.

Asocierea de firme care va câștiga licitația va avea la dispoziție 30 de luni pentru a finaliza lucrările. Proiectul prevede amenajarea unui sens giratoriu suspendat, cu patru accese, poziționat deasupra intersecției existente.

Constructorul Frasinul se ocupă și de centura orașului Comarnic, iar CML s-a ocupat de centura ocolitoare a Becleanului.

Foto: economica.net

 

 

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Eleganță, tehnologie și economie Noua Škoda Octavia cu tehnologie mild-hybrid, acum cu Clever Bonus

MATEROM AUTOMOTIVE îți oferă una dintre cele mai avantajoase oferte ale anului: Octavia mHEV, modelul Škoda preferat al șoferilor din România, beneficiază acum de un Clever Bonus de 3.200 EUR (TVA inclus).

Restaurant Giulia lansează GASTROLINE – noul standard în catering premium

După ce și-au consolidat reputația și i-au cucerit pe bistrițeni cu evenimente memorabile, organizate ireproșabil în...

NOI locuri de muncă, la restaurantul ALMARS: Se caută spălător de vase și ajutor bucătar

Restaurantul ALMARS caută spălător vase și ajutor bucătar, Clinica Sanovil are nevoie de economist, jurist și psiholog. Se caută casier și preparator de burgeri! NOI locuri de muncă, în Bistrița, la BCVO Logistics, IPROEB, Fan Courier.  Oferta completă - mai jos: