23.1 C
Bistrița
duminică, august 9, 2026

Școala începe luni cu autobuze Transmixt EXCLUSIV pentru elevi

Elevii care vin la școală din cartierele Unirea sau Viișoara vor avea de luni transport exclusiv. Transmixt pune le dispoziție autobuze pe linia 2 dedicate elevilor, de luni până vineri.

Numărul elevilor care fac naveta în oraș, din cartierele Viișoara și Unirea, a crescut simțitor. Pentru a decongestiona traficul și a-i ajuta să ajungă în siguranță la școală, de luni, vor exista autobuze suplimentare pentru ei.

Transmixt va dubla linia 2 cu câte un autobuz dedicat doar elevilor. Aceștia vor putea circula pe baza carnetului de elev.

Traseul este valabil de luni până vineri, având un program strict de funcționare.

Începând de luni, 3 noiembrie 2025, în zilele școlare, introducem autobuze dublură pe linia 2, dedicate exclusiv elevilor.

  • Autobuzele vor fi electrice și vor avea în parbriz plăcuțe de traseu cu inscripția „Linia 2 ELEVI”.
  • Aceste curse sunt destinate exclusiv elevilor, care vor călători pe baza cardului galben.
  • Șoferii au dreptul să solicite dovedirea calității de elev, prin prezentarea carnetului vizat.

Programul curselor dublură pentru elevi:

  • Plecare din Viișoara, din capătul de traseu nr. 2 (stația 29) – ora 7:20, ca dublură la cursa obișnuită de la 7:20 din Viișoara.
  • Plecare din Unirea, din stația de vis-a-vis de Pensiunea Sheriff (stația nr. 50) – ora 7:15, ca dublură pentru autobuzul care pleacă la 7:10 din zona Valea Slătiniței – Str. Viile cu Pomi.

Autobuzele dublură vor circula în tandem cu cele titulare, însă vor putea fi utilizate doar de către elevi.

Rugăm elevii din cele două zone să folosească aceste curse dedicate pentru deplasarea spre școală.

Totodată, îi rugăm pe ceilalți călători să fie înțelegători și să utilizeze doar autobuzele titulare ale liniei 2”, este mesajul transmis de reprezentanții Transmixt.

ARTICOLE SIMILARE

1 COMENTARIU

  1. Mai, dar sunteti culmea… De ce aceasta ” Linie 2 ELEVI ” , nu are capat de linie la Casa Agronomului si de ce doar de la Sheriff… ? De la Casa Agronomului, sunt multi elevi care fac naveta la scolile din Bistrita… ? Astia vor merge tot cu linia 2 A ( sau 2 barat )… ? Vesnic, ruta de autobuze ” Casa Agronomului ” ( Statia 52 sau 53 fabrici ) … din Unirea a fost neglijata si prost organizata .

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Supercom angajează șoferi profesioniști: NOI locuri de muncă la Clinica Sanovil, Crama Jelna, Kreativ Metal

SUPERCOM Bistrița angajează șoferi profesioniști, iar la Clinica Sanovil este nevoie de asistent medical generalist și infirmieră. Noi locuri de muncă sunt disponibile la Hotel Metropolis, Amicii Building, Eurocompozite și compania INST NISTOR. Oferta completă, mai jos:  

Bistrița Inspiră 2026: Antreprenori pentru viitor – Șapte speakeri, o singură scenă și idei care pot schimba perspective

Bistrița Inpiră 2026 - Șapte speakeri de succes din mediul antreprenorial și de business din România vor urca pe aceeași scenă - în 23 august de la ora 17.00 - pentru a împărtăși experiențe, perspective și povești din parcursurile lor profesionale. Evenimentul își propune să creeze un dialog autentic despre felul în care ideile pot fi transformate în acțiuni concrete.

Hotel Metropolis și Clinica Sanovil recrutează personal: NOI locuri de muncă, disponibile în Bistrița

Noi locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Hotel Metropolis unde se recrutează personal pentru redeschiderea din toamnă. Kreativ Metal & Colours caută un lăcătuș mecanic / confecționer serios, punctual și atent la detalii. SUPERCOM Bistrița angajează șoferi profesioniști. Oferta completă, mai jos: