13.2 C
Bistrița
joi, martie 26, 2026

Cum a decurs încercarea de zbor a lui Aurel Vlaicu, la Bistrița, în 1912? Aflăm din expoziția „Avioane și Aviatori din Bistrița-Năsăud”

Documente inedite, fotografii, corespondență oficială și resturi de aeronave – toate vor oferi publicului din Bistrița o imagine completă asupra rolului pe care Bistrița-Năsăud l-a avut în istoria aviației românești. 

Un eveniment special, la Complexul Muzeal din Bistrița, săptămâna viitoare. Cu spijinul pasionaților de aviație, aici se organizează o inedită expoziție dedicată istoriei aeronauticii din județ, între anii 1920–1965.

Expoziția aduce în prim-plan destinele unor oameni care au scris, cu pasiune și curaj, pagini memorabile din istoria zborului. Este vorba despre aviatorii Alfred și Erich Dahinten, Valdemar Keller, Mircea Lupoaie, Mihai Berbecariu, aeromodelistul Radu Sângeorzan, planoristul Valeriu Popovici, precum și cariera militară a ofițerului aviator Nicoară Vasile.

Totodată, sunt prezentate episoade și momente care au marcat aviația locală: accidentul aviatic de la Reteag (1927) sau tragedia avionului de pasageri prăbușit lângă Herina (1937).

Avem ocazia, la Muzeul Județean, să aflăm cum au fost înființate aerodromurile Buduș și Jad (1940). Cum a decurs activitatea școlii de zbor fără motor de la Jad (Livezile) sau care este povestea aerodromului Budacu – 1944, folosit în timpul retragerilor Luftwaffe – sunt alte subiecte care vor fi abordate în expoziția „Avioane și aviatori în Bistrița-Năsăud”.

Totodată, avem șansa de a descoperi detalii fascinante despre comandantul aerodromului Budacu, Pokrony Endre.

Prin intermediul unor documente, fotografii și machetele de avion, expoziția redă legătura dintre oameni, aviație și istoria locului.

Organizatori sunt Asociația Prospectorii Istoriei, alături de Complexul Muzeal Bistrița-Năsăud. Parteneri în proiect:

  • HobbyZone,
  • Asociația Militarilor Veterani și Veteranilor cu Dizabilități Sucursala Bistrița
  • Rodetectors

Vernisajul expoziției „Avioane și aviatori Bistrița-Năsăud” are loc vineri, 14 noiembrie, de la ora 17.00. Expoziția urmărește cronologic momentele-cheie ale acestei istorii:

  • Încercarea de zbor a lui Aurel Vlaicu la Bistrița (1912);
  • Fotografia aeriană a lui Albert Ziegler (1913);
  • Poveștile aviatorilor locali, între care frații Alfred și Erich Dahinten, Waldemar Keller și Mihail Berbecariu;
  • Tragediile de la Reteag (1927) și Herina (1937);
  • Documentele privind înființarea aerodromurilor Buduș (Budacu) și Jad, în 1940;
  • Activitatea postbelică a școlii de planorism din Livezile și AVIASAN;
  • Pasiunea dusă mai departe prin aeromodelismul lui Radu Sângeorzan, cetățean de onoare al Bistriței;
  • Un planorist ce a adus onoare orașului Bistrița: Valeriu Popovici
  • Cariera aviatorului Nicoară Vasile
  • Evocarea carierei aviatorului Mircea Lupoaie din Năsăud.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Florinuț Clean din Salva – excelență în curățenie, de la interior la exterior, în tot județul!

Într-o lume în care timpul a devenit una dintre cele mai prețioase resurse, echipa Florinuț Clean...

TRANSMIXT Bistrița angajează șoferi / șoferițe de autobuz. NOI locuri de muncă, la BistriVet, Crama Jelna, Tinu House Art

TRANSMIXT Bistrița angajează șoferi sau șoferițe de autobuz / microbuz cu atestat profesional de persoane (categoria D). Locuri de muncă sunt disponibile la Amicii Building, CAR Bistrița Credit Plan sau Tinu House Art. Oferta completă, mai jos:  

GB Instaplan angajează instalatori și electricieni: NOI locuri de muncă, la Clinica Sanovil, BistriVET, Crama Jelna

NOI locuri de muncă, sunt disponibile la GB Instaplan, care angajează instalatori și electricieni. Clinica Sanovil caută economist, jurist, psiholog și asistent medical generalist. Oferta completă, mai jos: