12.2 C
Bistrița
luni, noiembrie 17, 2025

Bistrița – pe lista localităților cu cele mai frecvente incidente la rețeaua de distribuție a gazelor. Cauza principală:

Potrivit unei analize a Asociației Energia Inteligentă, pe baza datelor furnizate de operatorii de distribuție a gazului natural, Bistrița se numără pe lista localităților cu cele mai frecvente incidente la rețeaua de distribuție a gazelor. Asociația spune că în toate cazurile, cauza principală a fost lipsa de informare privind poziția exactă a conductelor de gaze.

Asociația Energia Inteligentă atrage atenția asupra faptului că România, în anul 2025, nu are un sistem public de informare privind infrastructura subterană critică și recomandă o platformă GIS accesibilă publicului, unde să poată fi văzută infrastructura de utilități.

Datele adunate de asociație plasează Bistrița pe lista localităților cu cele mai frecvente incidente. Aceasta spune că, în toate cazurile, principala cauză a fost lipsa de informare privind poziția exactă a conductelor de gaze.

„Fiecare explozie de gaz este, în fond, o lecție despre neatenția noastră colectivă. Ne-am obișnuit să trăim la suprafață, fără să mai privim dedesubt – nici la propriu, nici la figurat. Nu mai știm ce se află sub orașele noastre, cum funcționează lucrurile care ne țin în viață. Trăim printre conducte, dar nu le vedem; respirăm printre rețele, dar nu le cunoaștem. Și astfel, ignoranța devine combustibilul perfect pentru p explozie. (…) Poate e timpul să învățăm nu doar unde sunt conductele, ci și unde greșim noi – ca oameni, ca societate”, a precizat președintele Asociației, Dumitru Chisaliță.

Ultimul astfel de incident a avut loc la Bistrița, luna trecută, când în apartamentul unui bărbat în vârstă s-a produs o explozie. Deocamdată nu se știu cauzele exacte ale deflagrației.

Mai multe despre acest subiect puteți citi mai jos:

FOTO/VIDEO – Explozie la un apartament de pe strada Rodnei! Proprietarul a fost rănit

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

NOI locuri de muncă, la restaurantul ALMARS: Se caută spălător de vase și ajutor bucătar

Restaurantul ALMARS caută spălător vase și ajutor bucătar, Clinica Sanovil are nevoie de economist, jurist și psiholog. Se caută casier și preparator de burgeri! NOI locuri de muncă, în Bistrița, la BCVO Logistics, IPROEB, Fan Courier.  Oferta completă - mai jos:  

FOTO – Performanța, recunoscută: Alin Ioaneș și ROMBAT, premiați la Automotive Today Awards!

Compania ROMBAT a obținut o dublă recunoaștere prestigioasă în cadrul galei Automotive Today Awards 2025, organizată...

BCVO Logistics angajează Manageri de zonă, restaurantul Numa’ Bun caută Casier și preparator de burgeri! NOI locuri de muncă, în Bistrița

BCVO Logistics angajează manageri de zonă / planificatori transport! Restaurantul fast-food Numa’ Bun caută preparatori sandwich-uri / burgeri și casier! Noi locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Fan Courier și Clinica Sanovil. Se caută economist, jurist, psiholog, infirmieră, asistent șef șantier și inginer instalații. Oferta completă - mai jos: