27.6 C
Bistrița
marți, iulie 21, 2026

FOTO: Peste 41.000 km parcurși de utilajele de deszăpezire în Bistrița! De mâine se curăță parcările și trotuarele

Primarul Bistriței, Gabriel Lazany, spune că intervențiile privind deszăpezirea s-au făcut după o strategie clară, cu etape bine definite. De mâine, echipele vor intra într-o nouă fază de lucru, concentrată pe curățarea zăpezii din parcări și de pe trotuare, urmată de ultima etapă, respectiv evacuarea zăpezii în afara orașului.

Intervențiile din aceste zile nu au fost lăsate la voia întâmplării. Am lucrat după o strategie clară, stabilită la nivelul Comandamentului de iarnă pe care îl conduc, cu etape bine definite, priorități asumate și resurse folosite eficient.

Conform prognozei meteo, episodul de ninsori a ajuns la final, iar de mâine este așteptată o ușoară creștere a temperaturilor. Dacă evoluția vremii se menține conform estimărilor, nu mai există riscul blocării traficului rutier, ceea ce ne permite să trecem la următoarea etapă planificată a intervențiilor”, a precizat edilul.

Astfel, de mâine, echipele Primăriei vor intra într-o nouă fază de lucru, concentrată pe curățarea zăpezii din parcări și de pe trotuare, urmată de ultima etapă, respectiv evacuarea zăpezii în afara orașului.

Pentru cei care întreabă „de ce” și „cum”, răspunsul este simplu: am lucrat organizat, cu planificare și cu responsabilitate față de banul public. Fiecare etapă a fost gândită dinainte, nu improvizată, iar intervențiile au fost adaptate permanent situației din teren”, a mai adăugat acesta.

De la prima intervenție și până la această oră, utilajele au parcurs 41.257 km, împrăștiind aproape 1.300 de tone de sare și 88,5 tone de clorură de calciu pentru combaterea poleiului.

Aceste cifre arată clar un lucru: munca a fost intensă și calculată. Vă mulțumesc frumos pentru înțelegere și răbdarea avută în unele situații de disconfort!”, a completat primarul Bistriței.

 

ARTICOLE SIMILARE

1 COMENTARIU

  1. Catre bombardierii bistriteni.
    No bre , IOLVON ?
    Adica ati priceput cum se lucreaza in municipiu cu zapada ?
    Singura etapa , strategie scapata voit a fost lipsa sanctiunilor care trebuiau luate la lipsa de bun simt al cetatenilor din acest oras care cu mare comoditate au privit cum ninge pana-n grinda fara sa faca nimic nici macar in fata portii lor.
    Asa ca toate smiorcaielile spun un singur lucru.
    Asa cetateni, asa oras !
    Asa ca sa se stie ca de cand a facut DUMNEZEU lumea in comunitati s-a trait dupa legi si regulamente care de 36 de ani sunt incalcate continuu si de oameni si de statul care functioneaza doar pe bucati.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

KREATIV Metal și AOP Restaurant fac angajări: Se caută bucătar, lăcătuș mecanic, confecționer metalic, ospătar

Noi locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Kreativ Metal & Colours și SUPERCOM  Bistrița. Grand Hotel Coroana angajează cameristă serioasă. AOP Restaurant caută bucătar și ospătar cu experiență. Posturi disponibile sunt și la Crama JELNA, TeraSteel sau Aluateria Bistrița. Oferta completă, mai jos:  

NOI locuri de muncă, în Bistrița și Beclean: Aquabis face recrutări pentru instalatori. Crama Jelna caută bucătar

AQUABIS organizează recrutare pentru ocuparea unor posturi de instalatori în Beclean și Bistrița. Grand Hotel Coroana angajează cameristă serioasă, iar la INST-Nistor se caută inginer ofertare și expert Licitații Publice. Noi locuri de muncă sunt disponibile la Crama JELNA, TeraSteel și Aluateria Bistrița. Oferta completă, mai jos:  

INST NISTOR angajează expert licitații și inginer ofertare. NOI locuri de muncă, în Bistrița

Grand Hotel Coroana angajează cameristă serioasă, iar la Aquabis se recrutează instalatori, cititor contoare și încasator pentru Bistrița și Beclean. NOI locuri de muncă sunt disponibile la INST-Nistor, Crama JELNA, unde este nevoie de un bucătar cu personalitate, TeraSteel și Aluateria Bistrița. Oferta completă, mai jos: