10.4 C
Bistrița
duminică, mai 10, 2026

Daniel Grigore, șef Cadastru BN: ”Extrasul de carte funciară și plan cadastral, gratuit pentru proprietari, 20 lei pentru ceilalți!”

Sunt multe site-uri care copiază site-ul oficial. Așa că dacă ați plătit mai mult de 20 de lei, nu erați pe site-ul care trebuie. De anul trecut, proprietarii nu plătesc nimic pentru extrasul de carte funciară și plan cadastral. Ceilalți plătesc 20 de lei!” a declarat Daniel Grigore, directorul Cadastrului BN.

Daniel Lucian Grigore, directorul Oficiului de Cadastru și Publicitate Imobiliară Bistrița – Năsăud a prezentat azi, în cadrul ședinței de Ccolegiu Prefectural, situația înscrierilor în cărțile funcțiare.

Înscrierile se fac din fondurile primăriilor, fondurile proprii ale ANCPI sau din fonduri nerambursabile.

Județul nostru, în ceea ce privește înscrierile în cărțile funciare, se află undeva la mijloc, comparativ cu situația națională. Conform hărții, ce e cu alastru sunt zonele unde s-a finalizat cadastrarea, cele cu roz sunt în curs de cadastrare, în derulare. Iar cele albe sunt zone care acum contractează, acum se pregătesc…” a declarat Daniel Lucian Grigore.

În ce privește eliberare cărților de carte funciară și a planului cadastral, din 7 aprilie 2025 au avut loc câteva modificări. Proprietarii nu mai plătesc pentru aceste documente. Iar ații care doresc să fle informațiile plătesc DOAR 20 de lei.

Începând cu 7 aprilie 2025, ca urmare a modificării ODG nr. 16/2019 prin Ordinul Directorului General al ANCPI nr. 441/2025, toți proprietarii de imobile beneficiază de gratuitate pentru:

  • Extrasul de carte funciară pentru informare
  •  Extrasul din planul cadastral pe ortofotoplan

Gratuitatea se aplică atât pentru cererile depuse la ghișeu, cât și pentru cele depuse online prin platformele ANCPI” a declarat Daniel Grigore.

Acesta a subliniat însă că sunt site-uri care imită foarte bine site-ul ANCPI, motiv pentru care alții plătesc mai mult pentru eliberaresa acestor documente.

Extrasul de carte funciară pentru informare este GRATUIT pentru proprietari, inclusiv online.

Pentru alți solicitanți:

Dacă cineva a plătit 50, 80, 100 lei sau mai mult, a folosit un site intermediar, nu platformele oficiale. Asta pentru că foarte multe site-uri imită site-ul ANCPI.

Site-ul oficial al ANCPI este www.ancpi.ro

Platformele oficiale: myeterra.ancpi.ro și epay.ancpi.ro ” a concluzionat Daniel Grigore.

 

 

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Noul MG4 Urban a ajuns la RUBIN Bistrița: Tehnologie de top și autonomie record la un preț imbatabil!

Noul MG4 Urban este disponibil în România, iar bistrițenii îl pot descoperi acum și în orașul...

Eurocompozite angajează Operatori: NOI locuri de muncă, disponibile în Bistrița la Crama Veche, Patiseria Sweet Iris, Amicii Building

Eurocompozite angajează Operatori, Gelateria ANIELA caută asistent servire / vânzări. La Crama Veche sunt disponibile posturi de ospătar, pizzer, barman. Patiseria SWEET  IRIS angajează cofetar cu experiență minimă de 2 ani. Grand Hotel Coroana are nevoie de un ajutor de bucătar priceput. Oferta completă, mai jos:

CAR Credit Plan Bistrița, locul unde n-ai ce căuta dacă nu-ți plac împrumuturile rapide cu dobânzi mici și fără costuri ascunse

Piața financiară abundă de instituții bancare și non-bancare de unde se poate alege un împrumut. CAR...