5.4 C
Bistrița
joi, mai 14, 2026

”Ciorile, mai importante ca oamenii!” Lasere vor lumina din turnul Bisericii Evanghelice, în speranța de a scăpa de ciori

Ciorile au acaparat zone din Bistrița, între care Bulevardul Independeței și zona centrală fiind cele mai afectate. „Ciorile sunt mai importante ca oamenii. Căutăm soluții să scăpăm cumva de ele. În zona centrală vrem să punem niște lasere, care din turn să bată spre copaci, în speranța că le vom alunga!”, a transmis primarul Gabriel Lazany.

În cadrul ședinței de Consiliu Local s-a ridicat problema ciorilor care au pus stăpânire pe zone din oraș.

Căutăm soluții ce să facem cu ele. Numai că ciorile sunt mai importante ca oamenii. E o specie protejată de lege. Acesta a fost răspunsul celor de la Mediu la adresa pe care le-am făcut-o.

Înainte, dacă împușcai una-două, nu mai veneau în zona respectivă un an de zile, că sunt deștepte. Dar de vreo cinci ani nu se mai dă voie.

Nici copacii nu îi mai putem toaleta din cauza cuiburilor făcute de ciori. Și la spital am avut probleme. Că după ce le-am alungat din copaci și-au făcut cuiburi în fațada clădirii. Acum, cu noua fațadă, acest lucru nu se mai poate întâmpla. Dar căutăm soluții”, a transmis primarul Gabriel Lazany în cadrul ședinței.

VIDEO Curtea Spitalului Județean, ticsită cu ciori, care fac „spectacol” zi de zi: „Sunt de groază!”

Pentru zona centrală se va încerca o soluție.

Cea mai mare problemă cu ciorile este pe Bulevardul Independenței. Suntem în căutare de soluții.

Pentru zona centrală ne gândim să punem niște lasere care să bată din turnul Bisericii Evanghelice spre copaci. Am înțeles că ar funcționa. Vom vedea. Și e nevoie să le punem din turn spre copaci, nu putem de jos în sus, pentru a nu afecta traficul aerian.

Încercăm și varianta aceasta și căutăm soluții ca să scăpăm de ele”, a declarat, pentru ziarul local Bistrițeanul.ro, primarul Gabriel Lazany.

ARTICOLE SIMILARE

1 COMENTARIU

  1. mage așa le numesc eu🙂
    dacă vorbiți frumos cu ele poate găsiți multe comori ascunse ale lumii
    ele au papat cavalerii templieri din războiul pentru Ierusalim
    mie îmi place că sunt foarte frumoase

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Se fac angajări la Physio Total, Sanovil, Gelateria Aniela și Eurocompozite! NOI locuri de muncă, în Bistrița

La terasa Crama Veche sunt disponibile posturi de ospătar, pizzer, barman, iar Eurocompozite caută Operatori. Patiseria SWEET  IRIS angajează Patiser / Cofetar cu experiență minimă de 2 ani. Noi locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița. Oferta completă, mai jos:  

Dr. Katalin Silaghi se alătură echipei Clinica Skinova Bistrița!

Echipa Clinicii Skinova Bistrița, cel mai nou centru dedicat sănătății și esteticii pielii din orașul nostru,...

Noul MG4 Urban a ajuns la RUBIN Bistrița: Tehnologie de top și autonomie record la un preț imbatabil!

Noul MG4 Urban este disponibil în România, iar bistrițenii îl pot descoperi acum și în orașul...