Potrivit Direcției de Sănătate Publică încă se înregistrează infectări cu SARS Cov 2- COVID -19. Anul trecut aproape 700 de persoane s-au infectat, iar 6 persoane au decedat în urma infectării.
Deși au scăzut cu fiecare an, infectările cu SARS Cov 2- COVID- 19 nu au dispărut, exact cum estimau specialiștii în sănătate acum câțiva ani: este un virus cu care trebuie să învățăm să trăim.
Prezentă la ședința de colegiu prefectural, directoarea Direcției de Sănătate Publică Anca Andrițoiu a precizat că anul trecut s-au infectat aproape 700 de oameni din Bistrița-Năsăud.
S-au înregistrat 139 de reinfectări și 6 decese asociate acestei infectări. Anul trecut au fost efectuate aproape 300 de teste PCR și aproape 1500 de teste rapide pentru identificarea acestui virus.













