„În contextul perioadei îndelungate în care se înregistrează temperaturi extrem de ridicate și precipitații reduse, solicităm abonaților să folosească apa potabilă provenită din rețeaua publică cu prudență și responsabilitate”, transmite Aquabis.
„Utilizați apa potabilă doar în scopuri esențiale – pentru băut, nevoi igienico-sanitare și scop casnic, pentru a nu se impune necesitatea furnizării apei cu program prestabilit”, precizează Aquabis.
Compania avertizează că astfel, nici locațiile de consum situate în puncte înalte din punct de vedere topografic au șanse să nu rămână fără apă în intervalele de supraconsum.
Acțiunile excesive și iresponsabile de irigare, spălare a trotuarelor, udare a grădinilor, umplere a piscinelor, îndeosebi în intervalele cu consum ridicat, conduc la destabilizarea sistemului de alimentare cu apă. Acestea au drept consecință imposibilitatea de a furniza apă în mod constant tuturor abonaților – subliniază Aquabis.
„Asigurăm abonații companiei că echipele tehnice iau toate măsurile pentru a menține un nivel optim în rezervoarele de stocare astfel încât serviciul de alimentare cu apă sa poată fi asigurat în mod continuu și la parametri eficienți pentru toti consumatorii.
Infrastructura de alimentare cu apă este monitorizată în permanență pentru a evita apariția de avarii neidentificate și de consumuri neautorizate. De asemenea, stațiile de pompare sunt exploatate la capacitate ridicată”, a mai transmis conducerea Aquabis.













