”Participarea mea la această competiție a fost ca să le arat copiilor pe care îi antrenez că dacă vrei, și la 35 de ani se poate. Iar premiul îl dedic maeștrilor mei!” a povestit Bogdan Șolderea. Polițistul din reteag a obținut locul III la prestigioasa competiție de wrestling de la București.
Aproximativ 300 de Sportivi din 14 țări au participat în acest weekend la Turneul Internațional „Ion Cornianu & Ladislau Simon”. Este una dintre cele mai importante competiții internaționale de lupte pentru seniori, recunoscută de United World Wrestling.
Județul nostru a fost reprezentat de Bogdan Șolderea. Acesta nu doar că a participat la competiție, dar a și obținut locul III.
Face sport de 18 ani. Iar ceea ce a ajuns – în primul rând ca OM- datorează maestrului său
Bogdan a crescut în Bistrița și face sport de când avea aproximativ 14 ani. Înțelepciunea maestrului său și pasiunea sa pentru sport l-au făcut omul de azi.
”Am început cu culturismul, undeva de pe la 14- 15 ani. Apoi, un prieten de-al tatălui meu i-a spus că maestrul Vasile Bancea a deschis o sală de lupte și să merg să văd.
Eram un copil mare și atunci, ca statură. Aveam 85 de kg. Și m-a pus Bancea jos, dintr-o mișcare. Și am zis că lasă că vin eu și învăț și îi arat eu lui!
Dar mi-a arătat el mie. Nu prea îmi plăcea să învăț. Eram golan, să zic așa, și am ajuns inclusiv corigent. Și atunci maestrul Bancea mi-a închis ușa de la sală în nas și mi-a spus că nu mă mai primește până nu îmi iau BAC-ul.
Atunci l-am căutat pe profu Ioniță, ca să învăț la matematică, și mai aveam încă o materie la care aveam probleme. Și mi-am luat BAC-ul și m-am prezentat din nou la sală la maestrul Bancea.
Pot spune că maestrul Bancea mi-a schimbat toată viața, cu totul! De la golan notoriu am ajuns polițist, el fiind și cel care m-a îndrumat pe acest drum” a povestit, pentru Bistrițeanul.ro, Bogdan Șolderea.
Competiția din acest weekend- exemplu pentru copiii pe care-i antrenează. Rezultatul – mulțumire pentru maeștrii
Bogdan este acum secundul maestrului Bancea. Și a participat la competiție pentru a le demonstra copiilor că se poate orice, atunci când vrei.
”De doi ani de zile sunt secundul lui Bancea. Și am vrut să le demonstrez copiilor de la sală- că așa a început, cu un copil de la sală care a zis: ”Ai putea merge și tu la competiție. Că ne tot stresezi pe noi. (Că eu mă duc cu ei la competiții și trag de ei) Și hai să te vedem și pe tine cum te chinui!”
Și am vrut să le demonstrez că la aproape 35 de ani încă se mai poate. Și că nu contează vârsta. Am vrut să le demonstrez lor că oricând se poate. Și eu am o vorbă: ”Șansa omului nu i-o ia nimeni, niciodată. Dacă trebuie să fii pe podium undeva, vei fii pe podium, acolo. De aceea trebuie să lupți, indiferent că e campionat, că lupți cu Goliat, ca în exemplul cu David și Goliat. Șansa omului nu i-o ia nimeni. Niciodată. Șansa care i-o dă Dumnezeu omului nu i-o poate lua nimeni. Se pot pune munții în fața lui și tot treci de ei și ajungi unde trebuie să ajungi.
De aceea e important să participe, să lupte, indiferent dacă au impresia că nu au nicio șansă.”
Deci de aceea am luptat acum în weekend. Pentru copii, pentru cei doi maestrii ai mei- Vasile Bancea și Florea Teodor – cărora le și dedic premiul. Și bineînțeles, pentru toți cei care ne susțin în acest sport foarte greu și fără de care nu ne-am putea desfășura activitatea” a explicat Bogdan Șolderea.
Bogdan este polițist în cadrul Postului de Poliție Reteag. Iar colegii săi se mândresc cu el.
”Un polițist al IPJ Bistrița-Năsăud, pe podium pentru România!
Bogdan Șolderea, polițist în cadrul Secției 5 Poliție Rurală Petru Rareș, a reprezentat România la Turneul „Ion Cornianu & Ladislau Simon”, una dintre cele mai importante competiții internaționale de lupte pentru seniori, recunoscută de United World Wrestling.



















