9.9 C
Bistrița
miercuri, noiembrie 5, 2025

VIDEO: Căruța Poștei, spectaculoasă și cuceritoare, la Bistrița!

Căruța Poștei s-a dovedit spectaculoasă și cuceritoare, ieri seară, la Bistrița, unde zeci de persoane au urmărit-o evoluând sonor, alături de alte capodopere din muzica tradițională românească, interpretate de Croitoru String Virtuosi.

Spre satisfacția multor pasionați de muzică, turneul național intitulat „Un secol de muzică românească pe scena filarmonicii”, Ansamblul Croitoru String Virtuosi, alături de reputatul violonist Gabriel Croitoru și fiica sa, Simina, au oferit melomanilor din oraș cele mai frumoase lucrări din creația românească.

Din program au făcut parte compoziții celebre precum Ceasornicul, Hora lui Dobrică, Hora 7 scări, Hora staccato, Hora mărțișorului, Ciocârlia sau Căruța Poștei – semnate de Grigoraș Dinicu:

[arve url=”https://youtu.be/-UO0yr5NMF0″ /]

Iubitorii de muzică din Bistrița au fost delectați și cu alte piese românești, precum Aria, Scherzino și Nocturne și Balada lui George Enescu, Balada lui Ciprian Porumbescu, Dansul țărănesc al lui Constantin Dimitrescu și Hora țiganilor din România – o compoziție a unui autor necunoscut.

Croitoru String Virtuosi este un ansamblu cameral format în 2016, la initiațiva profesorului  universitar Gabriel Croitoru, a conf. univ. dr. Ioana Croitoru și fiica acestora, Simina Croitoru. Ansamblul adună laolaltă cei mai buni elevi ai claselor de vioară Gabriel și Ioana Croitoru, și abordează un repertoriu variat, din perioada barocă până la lucrări contemporane.

[arve url=”https://youtu.be/BF7K0WJMC2w” /]

Evenimentul a fost organizat de Asociația Culturală Croitoru Pro Enescu în parteneriat cu Ministerul Culturii și Identității Naționale, Consiliul Județean Bistrița-Năsăud, Centrul Județean pentru Cultură Bistrița-Năsăud, Fundația Societatea de Concerte și Sinagoga Bistrița.

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Clinica SANOVIL angajează economist, jurist, psiholog și asistent social. NOI locuri de muncă, disponibile în Bistrița

NOI locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Clinica Sanovil, care angajează economist, jurist, psiholog, asistent social, asistent medical generalist și infirmieră. AMICII BUILDING caută asistent șef șantier și inginer instalații. INST-Nistor are nevoie de ingineri construcții civile.

Nou RMN ultraperformant cu inteligență artificială, la Sanovil

Policlinica Nouă Sanovil face un pas important în modernizarea serviciilor medicale din județ. Aici a fost achiziționat un aparat RMN de ultimă generație – General Electric SIGNA Victor 1.5 Tesla. Este un echipament de top care oferă imagini extrem de clare, investigații mai rapide și confort sporit pentru pacient.

AMICII BUILDING angajează asistent șef șantier și inginer instalații. NOI locuri de muncă, în Bistrița

NOI locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Amicii Building - compania care caută un asistent șef șantier și un inginer instașații - execuție. INST-Nistor are nevoie de ingineri construcții civile iar la IPROEB se fac angajări pentru posturile de confecționer izolații, lăcătuș mecanic, sudor, controlor calitate.