4.4 C
Bistrița
miercuri, decembrie 10, 2025

FOTO: Distrugerea unui pod din Lunca Ilvei, îngreunată de muniție neexplodată din al Doilea Război Mondial

Autoritățile au decis construirea unui pod nou peste râul Ilva. Pentru distrugerea celui vechi e nevoie de ajutorul pirotehniștilor. În zona podului se află muniție din perioada celui de-al Doilea Război Mondial.

Mobilizare de forțe la Lunca Ilvei. Autoritățile au decis demolarea unui pod de peste râul Ilva și construirea unui nou pod.

Pentru ca lucrările de demolare să poată fi efectuate, a fost nevoie de ajutorul echipei de pirotehniști. Conform sătenilor, în apropierea podului se află muniție neexplodată, ce datează de pe vremea celui de-al Doilea Război Mondial.

„În timpul misiunii de cercetare a zonei cu detectorul de metale, pirotehniştii au descoperit, până la această dată, patru grenade defensive. Misiunea preventivă și de ridicare a potențialelor elemente de muniție găsite continuă. Pirotehniştii bistrițeni acționează înaintea echipelor care lucrează pentru distrugerea controlată a podului”, explică reprezentanții ISU BN.

 

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Se fac angajări la AQUABIS: Posturi disponibile în Bistrița, Beclean, Năsăud și Bârgău

Aquabis caută tehnician în cadrul Secției Apă Canal Năsăud, dar și încasator și cititor contoare la Bârgău. Posturi disponibile și la Năsăud și Beclean! NOI locuri de muncă, în Bistrița, la ARCSIM Construct, Sanovil, Fan Courier sau Crama Jelna. Lista completă, mai jos:  

Primul floromat și pe Valea Bârgăului, de la Florăria Deny! Îl găsiți plin de buchete, non-stop, lângă Profi, în Prund!

Flori non-stop pentru toată Valea Bârgăului, începând de ieri, de la Florăria Deny, care a amplasat...

Restaurantul Decebal, disponibil pentru închiriere: Afacere la cheie

Complex Decebal SA anunță disponibilitatea spre închiriere a Restaurantului Decebal. E vorba despre o afacere complet funcțională, situată într-o zonă cu vizibilitate excelentă, în centrul municipiului Bistrița.