-0.1 C
Bistrița
sâmbătă, ianuarie 24, 2026

VIDEO -Răzvan Cuc: Centură pentru Năsăud și urgentarea documentației pentru Autostrada Nordului și centura Bistriței

În urma protestului #șîeu, Autostrada Nordului care va trece și prin Bistrița a fost aprobată rapid. Prezent în micul burg bistrițean, ministrul transporturilor Răzvan Cuc a spus că s-a urgentat documentația pentru drumul de mare viteză, dar și pentru centura orașului. Și la Năsăud vom avea o centură, promite Cuc.

S-a făcut mare vâlvă cu protestul pașnic #șîeu, prin care românii cereau autostrăzi. În urma protestului Senatul a aprobat rapid investițiile pentru încă trei drumuri de mare viteză, printre care și Autostrada Nordului ce va trece și prin Bistrița.

Prezent la Bistrița cu ocazia alegerilor locale în cadrul PSD, în urma unei întâlniri cu Radu Moldovan, președintele CJ BN, ministrul transporturilor Răzvan Cuc a declarat că până în 15 august se va finaliza documentația pentru Autostrada Nordului, dar și pentru centura Bistriței. Odată finalizată hârțogăraia, se va da drumul la proiectare și execuție.

Traseul Autostrăzii Nordului începe de la Vama Petea și continuă pe traseul Satu Mare – Baia Mare – Dej – Bistriţa – Vatra Dornei – Suceava. Termenul de execuție este de patru ani.

O altă promisiune a lui Răzvan Cuc în cadrul conferinței de astăzi aduce bucurie pentru năsăudeni. Este vorba despre construcția unei centuri ocolitoare a orașului Năsăud, iar până la finalul lunii septembrie, spune ministrul, se va da drumul studiilor de fezabilitate.

[arve url=”https://youtu.be/bjjAbILE9ZM” /]

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Restaurantul Almars angajează Ospătar și ajutor bucătar. NOI locuri de muncă în Bistrița și Năsăud, la Stewo Plastic Prod

Restaurantul Almars - Il Gusto Mediterraneo angajează Ospătrar și ajutor bucătar. Stewo Plastic Prod Năsăud caută facturist, asistent manager și magazioner. NOI locuri de muncă, în Bistrița, la Îndemânarea Construct, Sanovil, GB Instaplan sau RCB Electro. Oferta completă, mai jos:  

AQUARIUM Bistro&Cafe – Locul unde un spaniol și un italian vor să readucă “mâncatul în tihnă și socializarea”, oferind preparate din bucătăria de la...

Amplasat în centrul orașului lângă Sinagogă, pe strada Gen. Grigore Bălan nr. 6, AQUARIUM Bistro&Cafe este...

Se fac angajări la Restaurant Almars, STEWO Plastic Prod Năsăud, GB Instaplan, Clinica Sanovil. Ce posturi sunt disponibile

Îndemânarea Construct caută un sudor MIG/MAG & Electric, iar GB Instaplan angajează inginer de Instalații – Șef de Șantier, electrician și muncitori necalificați în construcții. Noi locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Restaurant Almars, dar și în Năsăud, la STEWO Plastic Prod. Lista completă, mai jos: