23.2 C
Bistrița
marți, iunie 9, 2026

DIANA MORAR: Dăm 100.000 euro pe lună pentru evenimente culturale și nu avem un festival de impact

Bugetul municipiului Bistrița alocat Culturii ar ajunge la 6 milioane de lei pe an, bani pentru salarii și evenimente. Consilierul local Diana Morar a cerut regândirea alocării banilor. Aceasta susține că la aproximativ 100.000 de euro lunar nu există niciun festival de impact.

Într-o ședință de Consiliu Local, Diana Morar a ridicat problema celor 6 milioane de lei din bugetul local, bani din care sunt finanțate toate activitățile culturale ale municipiului.

Aceasta susține că o regândire a gestionării acestor bani este cu atât mai importantă, cu cât anul acesta are loc ultima ediție a festivalului Nunta Zamfirei.

În acest an este ultima ediție a festivalului Nunta Zamfirei. Toate orașele din Transilvania își crează evenimente, iar în Bistrița nu sunt consultați cetățenii pentru ceea ce ar reprezenta un festival pentru ei. Deși avem 6 milioane de lei pentru cultură anul acesta, asta înseamnă undeva la 100.000 euro pe lună pe salarii și evenimente culturale, totuși nu avem niciun festival de impact.”, a declarat Diana Morar în ședința de Consiliu Local.

Aceasta a mai subliniat și faptul că toate orașele din Transilvania își crează evenimente, iar la Bistrița cetățenii nici măcar nu sunt consultați în acest sens. Diana Morar a dat și exemple de evenimente cu renume precum Festivalul Celtic de la Beclean, Untold și Electric Castle de la Cluj.

„Deși avem un buget generos pentru cultură, totuși nu avem niciun festival de impact. Se repetă de 15 ani aceeași agendă culturală locală. Solicitarea mea este de a demara o consultare publică a cetățenilor și în special a tinerilor privind agenda de evenimente locale în municipiul Bistrița.”, a mai spus consilierul.

Ca drept la replică, Crețu susține că ne-ar trebui 2-3 milioane de euro pentru a avea un festival de amploare, în condițiile în care Bistrița nu dispune de acești bani.

[arve url=”https://youtu.be/sI2ru9OvjDI” /]

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

TeraSteel angajează Stivuitorist pentru Departamentul Logistică: NOI locuri de muncă, în Bistrița

Compania TeraSteel angajează stivuitorist, în departamentul de Logistică, Eurocompozite caută lăcătuși mecanici și muncitori. NOI locuri de muncă sunt disponibile la Amicii Building care caută ingineri proiectare instalații electrice și sanitare. Transmixt Bistrița angajează șoferi (șoferițe) de autobuz / microbuz cu atestat. Oferta completă, mai jos:

Mercedes-Benz Open Days Bistrița: Te invităm să sărbătorim împreună 140 de ani de inovație

Pe 5 iunie, te invităm la Mercedes-Benz Open Days, un eveniment special dedicat clienților noștri, organizat cu ocazia aniversării a 140 de ani de inovație Mercedes-Benz.

NOI locuri de muncă în Bistrița, la Amicii Building, Transmixt Bistrița, Tinu Art House: Se caută ingineri proiectare, șoferi, agenți vânzări

Amicii Building caută ingineri proiectare instalații electrice și sanitare. Transmixt Bistrița angajează șoferi (sau șoferițe) de autobuz / microbuz cu atestat. Tinu Art House are nevoie de agenți vânzări pentru zonele Bistrița, Reghin, Cluj, Maramureș, Suceava. NOI locuri de muncă, disponibile în Bistrița! Oferta completă, mai jos: