-7.6 C
Bistrița
sâmbătă, ianuarie 10, 2026

Bătaie pe locurile de parcare… și nu prea! În timp ce unele rămân goale, pentru altele se plătește de trei ori suma

Parcările nou făcute în diferite zone ale orașului își așteaptă ”proprietarii”. Doar că la licitațiile organizate pentru alocarea locurilor de parcare de reședință, au rămas parcări goale, cu zecile. Asta, în timp ce pentru unele locuri de parcare s-a plătit aproape triplu prețul.

Municipalitatea a realizat mai multe parcări, unele la sol, altele supraetajate, pentru a compensa locurile de parcare dispărute. Linia Verde și Axa Gării – Năsăudului a anulat sute de locuri de parcare „la bordură”.

Odată cu noile parcări realizate, s-au organizat licitații pentru alocaresa locurilor de parcare de reședință.

Unele locuri au rămas libere, pe când pentru altele s-a plătit aproape triplu

Joi, spre exemplu, a avut loc licitația pentru locurile de parcare de reședință de pe strada Vasile Lupu.

Din 100 de locuri disponibile, au fost ocupate doar 74. Doar pentru ele s-au arătat persoane interesate.

Dacă 26 de locuri de parcare au rămas nealocate, pentru unele dintre cele ocupate a fost bătaie.

Conform surselor Bistrițeanul.ro, pentru un loc de parcare, aflat la parterul parcării, s-a licitat până la suma de 1450 de lei. Asta pentru că erau trei bistrițeni care îl doreau. Prețul de pornire a fost de 480 lei la parter și 240 lei la etaj.

Pe lângă acest loc așa râvnit, au mai fost alte șase locuri de parcare pentru care s-a plătit între 500 și 700 lei.

Aceeași situație a fost și pe CR Vivu. Acolo au rămas 11 locuri libere, iar cel mai scump s-a ”dat” la aproximativ 1000 de lei.

 

 

 

 

ARTICOLE SIMILARE

2 COMENTARII

  1. Primăria ar scoate lejer și de 10 ori prețul actual, dacă le-ar scoate pe toate la licitație când expiră contractele. Altfel rămân pe viață la un preț minim, unii le lasă și moștenire.

  2. Ca idee,oricum angajații primăriei au dat locurile de parcare dinainte ,cum au vrut.Primaria putea monta măcar 2 camere de supraveghere ,duminica dimineata era o sticla de vin pe jumate începută in acea parcare ,semn ca e loc preferat de petrecere și chef .

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

NOI locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la RCB Electro, Sanovil și Îndemânarea Construct

NOI locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la IPROEB, FAN Courier, RCB Electro, Clinica Sanovil și Îndemânarea Construct. Arena by Casa EMA caută ajutor de bucătar, iar Fan Courier are nevoie de curieri și operatori recepție. Amicii Building angajează inginer instalații. Lista completă, mai jos:  

Flamingo Ballrom deschide lista pentru 2026! Evenimente până la 300 persoane și meniuri la prețuri accesibile

Anul 2026 a început, așa că Flamingo Ballrom și-a deschis agenda pentru a nota evenimentul din...

Noi locuri de muncă, la IPROEB, Arena by Casa EMA, Clinica Sanovil: Se caută consultant vânzări, operatori cabluri electrice, ospătar, jurist

NOI locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la IPROEB, care angajează operatori cabluri electrice. Aquabis caută electrician, mecanic, instalator și încasator la Bârgău. Posturi disponibile există și la Îndemânarea Construct, Arena by Casa EMA, Fan Courier sau Amicii Building. Lista completă, mai jos: