Un proiect de asfaltare a DN 17 închide Becleanul timp de o săptămână. După finalizarea lucrărilor vor exista și trei benzi de circulație, pe unele porțiuni.
Un proiect amplu de asfaltare și retrasare a benzilor pe DN 17 închide Becleanul. Astfel, exceptând riveranii, ceilalți nu vor mai avea acces.
Ruta care se va folosi este cea a centurii ocolitoare. Lucrările ar urma să dureze o săptămână.
”Proiectul este al CNAIR și lucrările vor fi efectuate de MIS Grup.
Am înțeles că astăzi vor emite și cei de la poliție avizul și Becleanul se va închide începând de sâmbătă, 29 noiembrie 2025. Teoretic, lucrările vor dura o săptămână. Deci până în 6 decembrie ar trebui să fie gata.
Au zis că au nevoie de patru zile de răzuire și patru zile de asfaltare. Dar într-una din zile se pot suprapune cele două. De aia spun că o săptămână vor dura lucrările..
Vor fi pancarte amplasate și un polițist la sensul giratoriu de unde se ia pe varianta ocolitoare și la fel, înainte de podul de la ieșirea spre Coldău. Aceștia se vor ocupa de situațiile excepționale, deoarece pe raza Becleanului vor avea acces doar riveranii.
Era nevoie de o astfel de măsură și de aceea noi îi sprijinim. Se va asfalta și retrasa anumite porțiuni, unde vom avea inclusiv trei benzi de circulație!” a declarat, pentru ziarul local Bistrițeanul.ro, primarul orașului Becleasn, Nicolae Moldovan.

















