3.7 C
Bistrița
miercuri, noiembrie 19, 2025

Casă nouă pentru Brigada 81 Mecanizată, la aniversarea celor 105 ani! Pavilionul la standarde NATO va fi dezvăluit bistrițenilor

Brigada 81 Mecanizată „General Grigore Bălan” – cea care a continuat tradițiile de luptă a Regimentelor 81 Infanterie „Dej” şi 223 Mecanizat „Bobîlna” – aniversează în 6 februarie – 105 ani de la înființare.

Cu acest prilej, militarii bistrițeni organizează marți, 6 februarie, începând cu ora 10.45, la sediul Brigăzii 81 Mecanizată ,,General Grigore Bălan” o ceremonie specială. Aici va fi dezvelit bustul generalului erou Grigore Bălan. Totodată, va avea loc și inaugurarea noului pavilion – lucrare demarată de Frasinul SRL în aprilie 2022.

Constructorul Frasinul a „luptat” cu 130 de firme din țară grupate în 15 asocieri pentru a câștiga proiectul de modernizare al Batalionului 812 Infanteria Șoimii Carpaților din Bistrița.

Investiția depășește 60 de milioane de lei și aparține Ministerului Apărării Naționale.

Proiectul a presupus demolarea a 5 pavilioane aflate într-o stare avansată de degradare și construirea de la zero a unui pavilion multifuncțional. 

Frasinul a lucrat la proiect alături de Campeador și Transilvania Grand Construct. 

Constructorul Frasinul transformă „casa” Batalionului 812. Cum arată proiectul de peste 60 de milioane de lei:

Evenimentul se încheie cu o ceremonie militară și religioasă, marți, 6 februarie, de la ora 12.00, în fața Muzeului Județean Bistrița-Năsăud.

ARTICOLE SIMILARE

1 COMENTARIU

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

NOI locuri de muncă, la restaurantul ALMARS: Se caută spălător de vase și ajutor bucătar

Restaurantul ALMARS caută spălător vase și ajutor bucătar, Clinica Sanovil are nevoie de economist, jurist și psiholog. Se caută casier și preparator de burgeri! NOI locuri de muncă, în Bistrița, la BCVO Logistics, IPROEB, Fan Courier.  Oferta completă - mai jos:  

FOTO – Performanța, recunoscută: Alin Ioaneș și ROMBAT, premiați la Automotive Today Awards!

Compania ROMBAT a obținut o dublă recunoaștere prestigioasă în cadrul galei Automotive Today Awards 2025, organizată...

BCVO Logistics angajează Manageri de zonă, restaurantul Numa’ Bun caută Casier și preparator de burgeri! NOI locuri de muncă, în Bistrița

BCVO Logistics angajează manageri de zonă / planificatori transport! Restaurantul fast-food Numa’ Bun caută preparatori sandwich-uri / burgeri și casier! Noi locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Fan Courier și Clinica Sanovil. Se caută economist, jurist, psiholog, infirmieră, asistent șef șantier și inginer instalații. Oferta completă - mai jos: