5.8 C
Bistrița
sâmbătă, mai 10, 2025

De aproape o lună, donatorii din Beclean și Căianu Mic nu pot dona sânge! Au avut câte un caz de infecție cu West Nile

Donatorii de sânge din Beclean și Căianu Mic nu pot dona de aproape o lună. Asta pentru că s-a înregistrat câte un caz de infecție cu West Nile, iar donarea este interzisă pe toată perioada de transmitere a virusului.

În 8 august, Centrul  de Transfuzie Sanguină Bistrița anunța că donatorii din Beclean și Căianu Mic nu pot dona sânge, pentru că în zonele respecive s-a înregistrat câte un caz de West Nile.

„Ca urmare a confirmării unui caz de infecție cu virusul West Nile pe raza localității Beclean și Căianu Mic rugăm donatorii/potențialii donatori care au resedința sau au calătorit în orașul Beclean să temporizeze donarea de sange pe toată perioada de transmitere a acestui virus, așa cum este prevazut în Ordinul nr. 1.483 din 2011”, se preciza în informarea din 8 august.

În urmă cu două zile, la aproape o lună distanță, Centrul de Transfuzie Sanguină Bistrița a venit cu o nouă informare, prin care spune că nici acum donatorii din cele două zone nu pot dona.

Cele două persoane infectate cu West Nile au fost transferate  într-o clinică din Cluj-Napoca. Se pare că este vorba despre doi bărbați de peste 50 de ani. Mai multe detalii despre acest subiect puteți citi mai jos:

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

FOTO: Care sunt cele mai iubite torturi la Cofetăria Cristina! TOP 5 texturi adorate de clienți

De peste 30 de ani, Cofetăria Cristina îi răsfață pe bistrițeni la toate evenimentele importante din viața lor, de la aniversări, nunți, botezuri și până la petreceri organizate de firme, cu torturi spectaculoase și totodată delicioase. Deliciul suprem, aflat pe locul întâi în preferințele clienților, este...

FOTO: Sala de evenimente Giulia 1 s-a schimbat la față! E mai elegantă de cum o știați, gata de nunți de poveste!

Cine din oraș n-a fost până acum măcar o dată la o nuntă la sala de evenimente Giulia 1?! De la inaugurare și până acum, sala a fost preferata nunților cu ștaif din oraș, iar zeci de perechi de miri și-au răsfățat invitații în localul elegantă. Acum, după ani de evenimente, sala a trecut printr-un amplu proces de renovare și e mai frumoasă și elegantă ca niciodată.

Rombat lansează o aplicație digitală pentru bateriile de autoturisme și autocamioane

Rombat Bistrița, singurul producător integrat de baterii auto din România, lansează prima aplicație cu scanare QR. Prin intermediul acesteia se digitalizează procesul de generare și gestionare a garanțiilor pentru bateriile auto și HD (heavy duty - camioane).