20 C
Bistrița
sâmbătă, august 8, 2026

FII EROU! Italianul implicat în accidentul de la Reteag are nevoie URGENTĂ de sânge!

Un grav accident rutier a avut loc ieri, în Reteag. Șoferul nevinovat, un italian stabilit în Cluj, a ajuns în stare foarte gravă la spital. Fiica sa cere ajutor tuturor celor care pot dona să se implice pentru a salva viața tatălui ei.

Ieri după-masă, pe DN17, la ieșirea din Reteag spre Dej a avut loc un accident rutier grav. Salvatorii au găsit patru victime, din care una încarcerată și una inconștientă, în stare gravă.

Despre accident, cât și imagini, puteți revedea aici:

http://www.bistriteanul.ro/foto-grav-accident-in-reteag-o-victima-incarcerata/

Șoferul nevinovat, un italian stabilit de ani buni la Cluj, a ajuns în stare gravă la spital.

Fiica lui a făcut un apel pe Facebook, cerând tuturor celor care pot dona să îi ajute tatăl.

„Vă rog să mă ajutați! Avem mare nevoie de sânge pentru tatăl meu, Italo Maino internat la Chirurgie 1. Se poate dona la centrul de transfuzii. Are grupa A2+, dar se poate dona indiferent de grupă”, a scris Maria Luissa Maino pe pagina ei personală.

„Este nevoie urgentă de sânge! Maino Italo, în vârstă de 68 de ani, a suferit un accident grav și este internat la Spitalul Clinic Județean de Urgență Cluj-Napoca, Clinica Chirurgie 1. Are grupa sanguină A2, dar se poate dona indiferent de grupă, la Centrul Regional de Tranfuzii Cluj-Napoca, str. Nicolae Bălcescu, nr. 18, de luni până vineri, între orele 7:30 – 13:30. Nu uitați să menționați că donați pentru Maino Italo. Vă mulțumim!”, au scris și cei de la OSM Cluj.

Și la Bistrița puteți dona sânge, la Centrul de Transfuzii, tot așa, menționând că o faceți pentru Maino Italo de la Clinica de Chirurgie 1 Cluj Napoca. Acesta este deschis de luni până vineri între orele 08:00 – 12:00.

 

 

 

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Supercom angajează șoferi profesioniști: NOI locuri de muncă la Clinica Sanovil, Crama Jelna, Kreativ Metal

SUPERCOM Bistrița angajează șoferi profesioniști, iar la Clinica Sanovil este nevoie de asistent medical generalist și infirmieră. Noi locuri de muncă sunt disponibile la Hotel Metropolis, Amicii Building, Eurocompozite și compania INST NISTOR. Oferta completă, mai jos:  

Bistrița Inspiră 2026: Antreprenori pentru viitor – Șapte speakeri, o singură scenă și idei care pot schimba perspective

Bistrița Inpiră 2026 - Șapte speakeri de succes din mediul antreprenorial și de business din România vor urca pe aceeași scenă - în 23 august de la ora 17.00 - pentru a împărtăși experiențe, perspective și povești din parcursurile lor profesionale. Evenimentul își propune să creeze un dialog autentic despre felul în care ideile pot fi transformate în acțiuni concrete.

Hotel Metropolis și Clinica Sanovil recrutează personal: NOI locuri de muncă, disponibile în Bistrița

Noi locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Hotel Metropolis unde se recrutează personal pentru redeschiderea din toamnă. Kreativ Metal & Colours caută un lăcătuș mecanic / confecționer serios, punctual și atent la detalii. SUPERCOM Bistrița angajează șoferi profesioniști. Oferta completă, mai jos: