Eveniment original și plin de culoare, pus la cale de elevii și profesorii Şcolii Gimnaziale „Artemiu Publiu Alexi” din Sângeorz-Băi! Fiecare țară din Uniunea Europeană a fost prezentată într-un mod inedit. Cele mai frumoase costume au fost premiate de ADI Deșeuri BN.
Elevii s-au întrecut în confecționarea unor costume vestimentare tradiționale din materiale reciclabile. Unii au preparat rețete culinare specifice fiecărei țări. Alții au confecționat din deșeuri reciclabile clădirile specifice țărilor europene.
„De Ziua Europei am premiat cei mai creativi, harnici, simpatici și ingenioși elevi de la Şcoala Gimnazială „Artemiu Publiu Alexi” Sîngeorz-Băi. S-a întâmplat în cadrul evenimentului „Diversitate, Egalitate, Solidaritate” ediția a IV a!
Am premiat creativitatea copiilor care au realizat costume din deșeuri reciclabile, dând astfel o nouă utilizare a acestor deșeuri.
Felicitări tuturor copiilor și profesorilor care s-au implicat în realizarea evenimentului Diversitate, Egalitate, Solidaritate și care – plini de creativitate – au prezentat specificul țărilor europene”, au transmis cei de la ADI Deșeuri BN.