-6.7 C
Bistrița
duminică, ianuarie 11, 2026

Le vine mintea la cap… în penitenciar! Peste 40 de deținuți, pe „băncile școlii”

Anul școlar a început și pentru deținuții Penitenciarului Bistrița. Peste 40 de persoane private de libertate au decis să învețe carte. Aceștia sunt ”elevi” ai claselor I- VIII.

În timp ce sunt închiși în penitenciar, unii deținuți decid serios să își schimbe viața. Astfel că profită de orice oportunitate care li se acordă. Acest lucru se întâmplă și când vine vorba de școlarizare. Penitenciarul Bistrița le oferă persoanelor private de libertate posibilitateas de a se ”înscrie” la școală.

Un nou început pentru educație, un nou pas spre reintegrare!

Odată cu începerea noului an școlar, dăm startul și activităților de școlarizare din cadrul penitenciarului nostru. Pentru persoanele private de libertate, accesul la educație reprezintă o șansă reală de dezvoltare personală și profesională, dar mai ales un pas important către reintegrarea în societate.

Dorim mult succes tuturor cursanților și cadrelor didactice implicate în acest demers esențial! Fiecare lecție învățată e o poartă deschisă către un viitor mai bun” au transmis aceștia pe Facebook.

Anul acesta, în Penitenciarul Bistrița sunt peste 40 de elevi.

Avem 44 de deținuți care urmează cursuri școlare. E vorba de 17 înscriși pentru ciclul primar și 27 înscriși pentru ciclul gimnazial.

Au puse la dispoziție săli de clasă în cadrul penitenciarului și avem cadre didactice care vin și le predau!” a explicat, pentru Bistrițeanul.ro, purtătorul de cuvânt al Penitenciarului Bistrița, Cosmin Părăuan.

Urmând cursuri școlare, deținuții au mai multe șanse ulterior să se angajeze. Atât prin intermediul contractelor pe care penitenciarul le are, pentru perioada de detenție, cât și după ce ies dintre zidurile închisorii.

Avem undeva la 90 de deținuți care lucrează. Majoritatea lucrează pentru Leoni. Dintre aceștia, vreo 45 – 50 de deținuți locuiesc la secția externă. Restul sunt în cadrul Penitenciarului. Dintre cei 90 de deținuți, 15 prestează diferite servicii, în contractele periodice pe care le avem cu Primăria Bistrița!” a subliniat Cosmin Părăuan.

Penitenciarul Bistrița are un proiect în derulare de extindere a pavilionului pentru deținuți. Astfel, numărul persoanelor încarcerate va crește. Asta va aduce și mai multă forță de muncă din partea Penitenciarului Bistrița în raport cu angajatorii.

 

 

 

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

NOI locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la RCB Electro, Sanovil și Îndemânarea Construct

NOI locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la IPROEB, FAN Courier, RCB Electro, Clinica Sanovil și Îndemânarea Construct. Arena by Casa EMA caută ajutor de bucătar, iar Fan Courier are nevoie de curieri și operatori recepție. Amicii Building angajează inginer instalații. Lista completă, mai jos:  

Flamingo Ballrom deschide lista pentru 2026! Evenimente până la 300 persoane și meniuri la prețuri accesibile

Anul 2026 a început, așa că Flamingo Ballrom și-a deschis agenda pentru a nota evenimentul din...

Noi locuri de muncă, la IPROEB, Arena by Casa EMA, Clinica Sanovil: Se caută consultant vânzări, operatori cabluri electrice, ospătar, jurist

NOI locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la IPROEB, care angajează operatori cabluri electrice. Aquabis caută electrician, mecanic, instalator și încasator la Bârgău. Posturi disponibile există și la Îndemânarea Construct, Arena by Casa EMA, Fan Courier sau Amicii Building. Lista completă, mai jos: