4.3 C
Bistrița
luni, aprilie 27, 2026

Libertate, adrenalină și bucurie pură! Doi băieței cu dizabilități au schiat și au „savurat” la maxim zăpada de pe Pârtia Cocoș

Denis și Horațiu, doi băieței cu dizabilități de la Centrul Școlar de Educație Incluzivă nr. 2 au avut parte de o experiență de neuitat ieri, pe pârtia Cocoș. Aceștia au fost ajutați de Angelo Bude și Țolca Ionuț Emanuel Gabriel să schieze, demonstrându-le că dizabilitățile nu sunt piedici în a practica sportul.

Doi băieței cu dizabilități s-au bucurat de zăpadă ieri, pe Pârtia Cocoș din Unirea. Cei doi au fost ajutați de Angelo Bude și Țolca Ionuț Emanuel Gabriel, care prin intermediul Clubului RODO sprijină copiii și tinerii cu diferite dizabilități să facă sport.

Dacă Denis, un băiețel cu tetrapareză spastică a avut ocazia și anul trecut să schieze într-un scaun rulant, ajutat tot de Angelo Bude, pentru Horațiu aceasta a fost prima experiență de acest gen.

„Cu ajutorul lui Angelo Bude și Țolca Ionuț Emanuel Gabriel, doi elevi de la Centrul Școlar de Educație Incluzivă nr. 2 au trăit o experiență de neuitat pe pârtie. Horațiu aflat la prima sa ieșire pe schiuri a fost ghidat cu grijă de Angelo, în timp ce Denis, aflat la a doua sa aventură pe zăpadă, a schiat cu un scaun adaptat. Pentru ei a fost o altfel de zi – a fost libertate, adrenalină și pură bucurie. Iar dovada? Strigătele lor entuziasmate: „Mai vreau o tură! Mai vreau o tură!”, notează Clubul RODO, care a și făcut publice imagini cu cei doi copiii care savurează din plin experiența.

Mai puteți citi:

VIDEO – BUCURIE MAXIMĂ! Un băiețel de 5 ani, cu tetrapareză spastică, a avut ocazia să schieze pentru prima dată

Foto: CȘEI nr. 2 Bistrița 

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

CULT 500 by Nella aduce în premieră, la Bistrița, tehnologia KOEMIA: diagnostic digital + șampon, mască și leave in – personalizate exact pentru tine

Frumusețea nu înseamnă doar estetică, ci și sănătate și personalizare, iar CULT 500 by Nella Botîrlă...

​La Andrei Cleaning – servicii de curățenie la înălțime! Pot spăla inclusiv fațade și panourile fotovoltaice

​Când lucrezi cu inima, rezultatele apar întotdeauna! Cu o experiență de aproape 15 ani acumulată în...

Grand Hotel Coroana caută ajutor bucătar serios: NOI locuri de muncă, în Bistrița și Năsăud

Grand Hotel Coroana angajează ajutor de bucătar serios. Casa EMA caută instalator priceput, iar Flori cu Efect de WOW are nevoie de un florist. Noi locuri de muncă sunt disponibile la Stewo Năsăud, Clinica Sanovil, Aquabis, GB Instaplan și Crama JELNA. Oferta completă, mai jos: