8.1 C
Bistrița
marți, octombrie 7, 2025

Povestea Vinului, în acest weekend, la Bistrița: Noutăți și program

Festivalul Povestea Vinului pe Pasajele Bistriței – inițiat de Asociatia Mocanita Transilvaniei va însufleți Bistrița, de vineri, 22 august, până duminică. În piața Dominicană va avea loc o seară de dezbateri, o seară de poezie și o seară de povești pentru suflet alături de preotul Crin Triandafil Theodorescu. 

Anul acesta atât Turnul Dogarilor, cât și poienița dinspre parcul central sunt în șantier. Așa că zona de concerte va fi în jurul foișorului de lângă Palatul Culturii. Vor fi trei concerte faine în fiecare seară la foișor, iar pe lângă asta multe alte zone atractive pe cele două axe turistice.

Păstrăm Forumul de la Castan din piața Dominicană. Aici vom avea o seară de dezbateri, o seară de poezie și o seară de povești pentru suflet.

Sunt și multe noutăți: Piațeta TSP, pe pasajul cu umbrele între Republicii și Sugălete, zona artistică din piața mică, Hai în centru – evenimentul ce deja devine tradiție în Piața Centrală.

Toate acestea, explorate într-un circuit în care să te bucuri în tihnă de farmecul orașului și de oamenii ce-l animă”, au transmis voluntarii de la Mocănița Transilvaniei.

Povestea Vinului începe vineri, 22 august. Evenimentele se desfășoară pe Axa Artelor, Bulevardul Republicii (zona Colegiului Național Liviu Rebreanu) – Piața Centrală – Piața Mică – Palatul Culturii și Axa Breslelor.

Iată, mai jos, programul festivalului Povestea Vinului pe pasajele Bistriței

Pe scena principală amenajată lângă foișorul din Parcul Municipal va concerta din nou Mihail – care a susținut un concert la același festival și în 2021.

Invitați să susțină concerte sunt și Koszika & The Hotshots, Jazzybit, alături de

  • Dima Belinski
  • Timothy Kross
  • Florin Ștefan & Band
  • Soiree • Jam • Bancea, Borzoș. Năsăudean

Koszika & The Hotshots este o trupă de muzică originară din Transilvania, formată în 2011 în jurul solistei Krisztina Koszorus, cunoscută sub numele de scenă Koszika.

Trupa este renumită pentru stilul său eclectic și multicultural. Muzica lor combină diverse genuri, de la bossa nova și muzică folclorică maghiară la ritmuri de mahala, swing, reggae, jazz și funk.

Piesele lor proprii și reinterpretările unor melodii celebre sunt adesea presărate cu elemente de drum and bass și influențe folclorice multi-etnice, cântând în cel puțin patru limbi.

JazzyBIT este un trio de jazz din Timișoara, format în 2012, recunoscut pentru energia și stilul său distinct.

Teodor Pop (pian, claviaturi), Mihai Moldoveanu (bas) și Szabó Csongor-Zsolt (percuție) combină vibrant jazz-ul și rock-ul, cu influențe de blues, latin și funk.

Își descriu propriul stil ca fiind loud jazz, o etichetă care reflectă intensitatea și dinamismul interpretărilor lor.

JazzyBIT a lansat trei albume de studio: Touch the Sky (2014), Horizon (2016) și Drive (2021). 

Trupa a concertat în numeroase festivaluri din România, Ungaria, Portugalia, Spania și Coreea de Sud, participând la festivaluri de prestigiu precum Jarasum International Jazz Festival.

Organizatori:

  • Primăria Municipiului Bistrița,
  • Centrul Cultural „George Coșbuc”,
  • A.D.I. Turism Bistrița-Năsăud

Foto deschidere @ Asociația Mocănița Transilvaniei

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Se fac angajări la Iproeb, Fan Courier, Aquabis: NOI locuri de muncă, în Bistrița

FAN Courier caută pentru angajare operator recepție, curieri și manipulant depozit. IPROEB angajează confecționer izolații, lăcătuș mecanic, sudor, electrician, mecanic întreținere și controlor calitate. NOI locuri de muncă sunt disponibile la INST-Nistor, Crama Veche, Grand Hotel COROANA sau GB Instaplan. Oferta completă, mai jos:

FOTO: Nou în Tureac! S-a deschis Minimarket la Ghiță, chiar pe Strada Principală

  Vești bune pentru locuitorii din Tureac! Ieri a fost inaugurat un nou concept de magazin -...

Doi ani dulci cu Patiseria SWEET IRIS! Astăzi, la aniversare, clienții sunt răsfățați cu o degustare de cozonaci

Patiseria SWEET IRIS de pe strada Andrei Mureșanu, nr. 13, din Bistrița, situată în dreptul noului sens giratoriu care o ia spre Năsăudului, și care i-a cucerit definitiv pe toți cei care au gustat deliciile pregătite aici, împlinește astăzi doi ani de existență! Doi ani în care s-au perfecționat, au descoperit, pas cu pas, rețete speciale.