14 C
Bistrița
luni, noiembrie 3, 2025

Robotul DaVinci de la Spitalul Clinic Județean de Urgență Bistrița a fost pus la treabă! S-au efectuat 7 operații deja

În 20 noiembrie, la Spitalul Clinic Județean de Urgență Bistrița a avut loc prima operație cu robotul DaVinci, intrat în posesia unității medicale cu doar o zi înainte. De atunci s-au efectuat 7 operații cu robotul chirurgical de 3,5 milioane de euro.

În 19 noiembrie, la Spitalul Clinic Județean de Urgență Bistrița ajungea un robot chirurgical DaVinci, achiziționat cu ajutorul Ministerului Sănătății, care costa în jur de 3,5 milioane de euro.

O zi mai târziu se efectua prima operație cu ajutorul acestui robot, operație care în privat costa 15.000 de euro. La Bistrița, aceasta a fost gratuită.

Unui pacient de 74 de ani i se scotea o tumoră la nivelul rinichiului. În timpul operației, rinichiul a fost reconstruit, cu timp de ischemie zero, nefiind nevoie oprirea aportului arterial în rinichi.

De atunci, cu ajutorul robotului DaVinci au fost operate 7 persoane, care în mediul privat ar fi avut de achitat mii sau chiar zeci de mii de euro.

Bianca SARA
Bianca SARA
A absolvit Facultatea de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Universității Babeș-Bolyai Cluj-Napoca și are un masterat în Comunicare și Mass-Media, urmat la aceeași facultate. Activează în presă din anul 2011. De-a lungul timpului a colaborat cu mai multe ziare locale și câțiva ani cu o revistă regională de business. Din anul 2013 este corespondent pe Bistrița-Năsăud al ziarului național Adevărul. Colaborarea cu Bistrițeanul.ro a început în anul 2014.

ARTICOLE SIMILARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Știri

Sponsorizate

Nou RMN ultraperformant cu inteligență artificială, la Sanovil

Policlinica Nouă Sanovil face un pas important în modernizarea serviciilor medicale din județ. Aici a fost achiziționat un aparat RMN de ultimă generație – General Electric SIGNA Victor 1.5 Tesla. Este un echipament de top care oferă imagini extrem de clare, investigații mai rapide și confort sporit pentru pacient.

AMICII BUILDING angajează asistent șef șantier și inginer instalații. NOI locuri de muncă, în Bistrița

NOI locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Amicii Building - compania care caută un asistent șef șantier și un inginer instașații - execuție. INST-Nistor are nevoie de ingineri construcții civile iar la IPROEB se fac angajări pentru posturile de confecționer izolații, lăcătuș mecanic, sudor, controlor calitate. 

Ești pentru prima dată în Service MATEROM AUTOMOTIVE? Primești un voucher cu -10% Reducere!

Dacă nu ai mai apelat niciodată la Service-ul MATEROM AUTOMOTIVE Bistrița, sau revii după mai bine de doi ani, ai acum ocazia perfectă să redescoperi o experiență de service Premium – cu un Cadou Special: un Voucher cu -10% Reducere la prima și a doua vizită în Service...