19.8 C
Bistrița
luni, iunie 9, 2025

Să fie clar! Să parchezi ca un bou nu e fraudă! Avem dovada:

Șoferii care parchează pe locuri rezervate persoanelor cu handicap, pe spaţiul verde sau pur şi simplu unde apucă, par să fie tot mai prezenți în peisaj. Funcția pe care o ai într-o instituție ne demonstrează că poți face tot ce-ți poftește suflețelul… oricum nu pățești nimic. Așa și cu parcatul mașinii…

În minunatul nostru burg după ce te vezi cu permisul de conducere în portmoneu, există o forță care îți intră în căpșor și șterge tot ce te-a învățat instructorul auto. Chiar dacă la școala de șoferi învață despre importanța semnelor de circulație și că există unele dedicate opririi și staționării interzise, după ce se dau mari cu permisul, pentru unii semnele nu mai au decât o valoare pur simbolică.

Trotuarele nu mai sunt pentru oameni, ci pentru autovehicule. Spațiul verde nu mai e nici el ce-a fost odată. În unele locuri s-a ajuns în situația inedită ca pietonii să circule pe carosabil, întrucât spațiul destinat lor a fost transformat în parcări improvizate.

Apropo de parcări… Când funcția dintr-o instituție publică îți dă puteri nelimitate, profiți de ele, ce naiba!? La fel a profitat și „cineva” de la Antifraudă care plimbă acte prin ANAF.

Cu siguranță șoferul s-a luptat minute bune cu o dilemă mai ceva ca a lui Hamlet: să pună Dacia de-a latul și sa iasă o parcare perfectă sau să o pună perpendicular pe trotuare, deci să blocheze banda de mers? Pentru că nu s-a putut hotărî, și-a plantat mașina de-a curmezișul și a rezolvat problema.

Fotografiile cu pozna ANAF-ului a ajuns rapid în mediul online, iar comentariile ironice nu au încetat să apară.

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Se fac angajări la ROMBAT, STEWO Năsăud, RCB Electro, Aquabis. Noi locuri de muncă, în Bistrița

Stewo Năsăud angajează Asistent manager, Controlor calitate și Inginer Calitate. RCB Electro  caută Manipulant mărfuri, Derulatorist și Stivuitorist. ROMBAT are nevoie de Operatori Producție și Maistru Producție. NOI locuri de muncă sunt disponibile în Bistrița, la Aquabis, BistriVet, ITALTextil Sărata și Clinica SANOVIL. Oferta completă, mai jos:

O vorbă înțeleaptă spune că omul gospodar își face iarna car și vara sanie

MATEROM AUTOMOTIVE - Service Autorizat Mercedes-Benz în Bistrița, lansează o ofertă special dedicată posesorilor de automobile Mercedes-Benz care doresc să se pregătească din timp pentru sezonul rece!

SERGIANA, recunoscută internațional cu Trofeul de Onoare și 8 medalii de aur în Frankfurt, la IFFA 2025

SERGIANA a fost distinsă cu 8 medalii de aur, una de argint și una de bronz...