6.7 C
Bistrița
miercuri, decembrie 3, 2025

Spitalul, ajutat în lupta contra COVID 19, cu parte din subvenția pentru gunoi

Consilierii locali au decis ieri acordarea a 200.000 de lei pentru achiziționarea de echipamenete medicilor din spital. Banii ar putea veni din suma pusă deoparte pentru subvenționarea taxei de gunoi. CÂND ar putea fi dați banii:

Ieri a avut loc ședința de Consiliu Local. S-a discutat inclusiv despre alocarea a 200.000 de lei pentru cumpărarea de echipamente necesare spitalului în lupta cu COVID 19.

S-a discutat să se ia banii din subvenția pentru taxa de gunoi. Că acolo ar fi fost vreo 3 milioane, 200 și ceva de mii de lei. Și s-a discutat să se pună doar 3 milioane pentru subvenție, iar diferența, de 200 și ceva de mii de lei să fie direcționată către spital. S-a votat subvenția cu valoarea de 3 milioane și acum urmează să se facă un proiect ca diferența să fie alocată pentru spital. Acum am votat numai subvenția de 3 milioane” a explicat, pentru Bistrițeanul.ro, consilierul Lucian Sărmășan.

Viceprimarul Cristian Niculae a explicat că s-ar putea ca banii să ajungă la spital săptămâna viitoare.

Am găsit ieri în ședință locul de unde să luăm banii. Dar acum trebuie făcut un proiect. Este varianta să facem o ședință de îndată, în care să aprobăm banii aceștia pentru spital. Sau poate vom lua din fondul acela de urgență de 500.000 de lei, ca să îi dăm cât de repede pentru achiziționarea de echipamente. Luni urmează să discutăm și decidem dacă facem ședință de îndată pentru aprobarea proiectului sau dacă luăm de acolo și apoi punem banii ăștia înapoi. Oricum am discutat și despre faptul că această sumă se poate mări, și să dăm mai mulți bani spitalului. Important e că am găsit banii și luni discutăm exact când și cum îi dăm” a declarat, pentru Bistrițeanul.ro, viceprimarul Cristian Niculae.

ARTICOLE SIMILARE

Ultimele Știri

Sponsorizate

Restaurantul Decebal, disponibil pentru închiriere: Afacere la cheie

Complex Decebal SA anunță disponibilitatea spre închiriere a Restaurantului Decebal. E vorba despre o afacere complet funcțională, situată într-o zonă cu vizibilitate excelentă, în centrul municipiului Bistrița.

S-a deschis Casa Frühm Bistrița! Mai mult decât un After School!

Într-o clădire încărcată de istorie de pe Bulevardul Republicii din Bistrița, frumos reabilitată, s-a deschis astăzi...

ARCSIM Construct angajează Consultant vânzări, Aquabis caută tehnician, electrician, instalatori

ARCSIM Construct angajează Consultant vânzări dedicat, comunicativ și pasionat de domeniul amenajărilor exterioare. Aquabis caută tehnician în cadrul Secției Apă Canal Năsăud. Sunt disponibile, în Bistrița, și posturi pentru ospătari, spălător vase, ajutor bucătar, economist, jurist, psiholog, instalator și electrician.